MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


W Pradze, na Uniwersytecie Karola, w konsultacji z Komisją Europejską, jedenaście uczelni z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii oraz uniwersytety z państw członkowskich UE utworzyły Klaster Uczelni Partnerstwa Wschodniego, którego celem jest wzmocnienie międzyuczelnianych więzi oraz pomoc uczelniom w Ukrainie. Podobna inicjatywa miała niedawno miejsce w Wilnie, gdzie kolejne brytyjskie uczelnie zobowiązywały się pomagać uczelniom ukraińskim w ramach inicjatywy tzw.  Bratnich uniwersytetów (Twinning Universities).

Milena Králíčková, rektor Uniwersytetu Karola w Pradze, powiedziała, że ​​celem Klastra jest dzielenie się przez instytucje UE najlepszymi praktykami z uczelniami Partnerstwa Wschodniego, a także wspieranie współpracy w zakresie badań i edukacji. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę była katalizatorem działań, powiedziała Králíčková. - Od rozpoczęcia wojny w lutym mieliśmy potrzebę pomocy nie tylko instytucjom ukraińskim, ale także instytucjom w innych krajach Partnerstwa Wschodniego, takich jak Mołdawia czy Gruzja – podkreśliła. Sergiy Okovytyy, rektor Dnipro National University (DNU), powiedział, że nowe partnerstwo daje nadzieję w niespokojnych czasach. - Wierzymy, że partnerstwo w ramach klastra pozwoli nam zapewnić naszym studentom nowe możliwości edukacyjne, zarówno online, jak i stacjonarnie, uwolnić potencjał naukowy i techniczny naszych laboratoriów badawczych oraz wprowadzić najlepsze światowe praktyki w edukacji w DNU – dodał.

Pomysł nie polega na tym, aby instytucje UE udzielały bezpośredniego wsparcia finansowego uczelniom Partnerstwa Wschodniego, chociaż Králíčková powiedziała, że ​​Uniwersytet Karola i inne czeskie uczelnie przeznaczyły już znaczne pieniądze na pomoc ukraińskim uchodźcom i nawiązywanie partnerstw z ukraińskimi uczelniami. Różne instytucje będą raczej współpracować, aby ubiegać się o fundusze UE, na przykład w ramach programu Erasmus+ lub Horyzont Europa. 

11 członków założycieli nowego klastra to Uniwersytet Karola, Uniwersytet w Mediolanie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Kolonii, Uniwersytet Eötvösa Loránda na Węgrzech, Kijowski Narodowy Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki, Narodowy Uniwersytet w Użhorodzie, Lwowski Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki, Narodowy Uniwersytet im. Olesa Honczara w Dnipro, Państwowy Uniwersytet im. Iwana Jawakhiszwilego w Tbilisi oraz Mołdawski Uniwersytet Państwowy w Kiszyniowie.

 

Opr. MTA

Źródło: https://sciencebusiness.net

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt