MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Politechnika Opolska planuje wybudować Centrum Metrologii Przemysłowej i Nowoczesne Centrum ITmatyka.

– Bez inwestycji w nowoczesną aparaturę naukową nie będzie możliwe utrzymanie obecnego, bardzo dynamicznego rozwoju Politechniki Opolskiej. Obszar metrologii mechanicznej i chemicznej jest kluczowy dla politechniki oraz firm produkcyjnych województwa – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Centrum Metrologii Przemysłowej i Nowoczesne Centrum ITmatyka mają powstać na pierwszym kampusie Politechniki Opolskiej w miejscu budynku dawnej stołówki i pomiędzy „Łącznikiem” a remontowanym właśnie budynkiem „Lipsk”.
– Centrum Metrologii Przemysłowej zintegruje wszystkie nasze laboratoria z obszaru metrologii oraz te, które powstały w ramach Centrum Projektowego Zaawansowanych Technologii Lekkich. Całość ponadto zostanie doposażona w kolejną nowoczesną aparaturę, co wzbogaci naszą ofertę dla przedsiębiorców z regionu i nie tylko. Będzie także pełnić kluczową rolę w rozwoju naukowym naszych pracowników i studentów – podkreśla prof. Grzegorz Robak, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Z Centrum Projektowego Zaawansowanych Technologii Lekkich zostaną przeniesione trzy laboratoria: oceny materiałów i struktur, ocen środowiskowych oraz stanowisko do wieloosiowych badań zmęczeniowych w szerokim zakresie temperatur.
– Nowe laboratoria, które powstaną, to laboratorium metrologii powierzchni, laboratorium technologicznej warstwy wierzchniej, laboratorium metrologii dynamicznej, laboratorium analityki instrumentalnej, laboratorium badań wytrzymałościowych materiałów i konstrukcji, laboratorium zaawansowanych metod druku 3D, laboratorium zaawansowanej analizy numerycznej, laboratorium badań nieniszczących, laboratorium dyfraktometrii i analiz termicznych przemysłowych materiałów funkcjonalnych i konstrukcyjnych. Trzy ostatnie będą się mieścić w drugim budynku i tworzyć Nowoczesne Centrum ITmatyka – wylicza prof. Grzegorz Robak, który tłumaczy, że rolą centrum jest połączenie zagadnień informatycznych z badaniami materiałowymi.
– Będzie tam także duży serwer obliczeniowy, który będzie wspomagał prace badawcze a także prace zlecane przez przedsiębiorców. Wszystko w całości tworzy spójne podejście do szeroko rozumianej metrologii, w obszarze której jesteśmy jednym z liderów w kraju – dodaje prof. Grzegorz Robak.

Obecnie trwają prace związane z projektowaniem obu budynków. Do końca roku ma być gotowy projekt budynku Centrum Metrologii Przemysłowej oraz pozwolenie na budowę, do końca marca 2023 roku kompleksowa dokumentacja związana z Nowoczesnym Centrum ITmatyka.
Koszt inwestycji – łącznie z wyposażeniem – to 65 mln zł. Ponieważ jest to spora kwota, uczelnia stara się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie – w tym przedsięwzięciu pomaga Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Źródło: https://wu.po.opole.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!