MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Ambicją projektu „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy” jest pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce i zarazem wsparcie Ukrainy wobec wyzwania, jakim będzie powojenna odbudowa kraju.

W tym celu przeszkolonych zostanie około 30 tysięcy kobiet, w większości uchodźczyń z Ukrainy przebywających tymczasowo w Polsce. Pomoże to w rozwiązaniu problemów społeczno-ekonomicznych uchodźców, wzmocni docelowo gospodarkę Ukrainy i będzie też miało ważne implikacje dla polskiego rynku IT, na którym już obecnie brakuje 150 tysięcy informatyków. Inauguracja projektu odbędzie się 1 grudnia 2022 w Lublinie podczas międzynarodowej konferencji „Post War Innovative Transformation of Ukraine”, nad którą honorowy patronat objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Wyzwaniem stojącym przed Ukrainą jest przekształcenie jej gospodarki i uczynienie z niej jednego ze światowych centrów innowacji. Aby tak się stało, potrzebne będą wykształcone kadry, wyposażone w nowe kwalifikacje, zwłaszcza te związane z informatyką. Pomocne w tym zakresie będą również bliskie relacje z Polską i innymi krajami europejskimi. Projekt „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy” pomoże wyszkolić, wyedukować i przekwalifikowywać kobiety z Ukrainy i Polski, aby jak najlepiej mogły służyć potrzebom cyfryzującej się gospodarki.

Wojna zmusiła kilka milionów Ukraińców, w większości kobiet, do emigracji za granicę, często wieloetapowej. W Polsce przebywa obecnie ok. 1-1,1 miliona osób, które przybyły z Ukrainy po 24 lutego br. i są objęte ochroną tymczasową (cała diaspora ukraińska w Polsce liczy ok. 2,2 miliona). To sprawia, że istnieje konieczność przeszkolenia uchodźców oraz ich dostosowania do realiów i wymagań europejskiej gospodarki i życia społecznego. Uwzględnić należy przy tym, że polski rynek pracy cierpi na deficyt pracowników o umiejętnościach w zakresie IT. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego już obecnie brakuje nam 150 tysięcy informatyków, abyśmy mogli dołączyć do średniej europejskiej!

Dobrze przygotowani imigranci z Ukrainy mogą wnieść ważny wkład w rozwój naszej gospodarki. Równie ważne jest też, że kobiety te, po zdobyciu umiejętności i doświadczenia cyfrowego, będą mogły, po powrocie, wnieść znaczący wkład w innowacyjną transformację Ukrainy. Choć Ukraina poczyniła już znaczne postępy w cyfryzacji, po wojnie będzie musiała przyspieszyć ten proces. Transformacja gospodarki i jej cyfryzacja wymagają pracowników z umiejętnościami IT na różnym poziomie zarówno w Ukrainie, jak i Polsce. Dlatego celem projektu jest szkolenie i kształcenie specjalistów z Ukrainy i Polski zgodnie z potrzebami gospodarek tych krajów.

Profesjonalne kursy i szkolenia oferowane w ramach projektu nie będą ograniczone do kompetencji podstawowych, ale obejmą także wyższy poziom umiejętności informatycznych. Biorąc pod uwagę, że większość uchodźców to kobiety, pierwszym celem projektu będzie skupienie się na ich adaptacji do nowych wymagań.

Przekwalifikowanie kadr będzie oparte na wykorzystaniu korporacyjnych metod nauczania przy zaangażowaniu praktyków pracujących w krajowych i międzynarodowych firmach. Szkolenia będą odbywać się online, ale z zajęciami stacjonarnymi na początku i zakończeniu kursów - w formie szkoleń, projektów i seminariów z udziałem wysoko wykwalifikowanych specjalistów i wykładowców.

W ramach projektu będą również oferowane usługi dla firm, organizacji oraz przedsiębiorstw w Polsce i Ukrainie polegające na wyszukiwaniu pracowników posiadających potrzebne kompetencje zawodowe. Słuchaczkom posiadającym zaawansowany poziom wykształcenia ogólnego oraz doświadczenie biznesowe zaoferowane zostaną zaawansowane kursy dostarczające wiedzy z zakresu technologii informatycznych, oraz pozwalające na nabywanie kompetencji w zakresie innowacyjności, zarządzania i przywództwa transformacyjnego.

Projekt „Incubating Freedom for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy” jest przygotowywany przez polsko-ukraińskie konsorcjum PERSPEKTYWY ACADEMY, kierowane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, która posiada właściwe kompetencje i istotne osiągnięcia w promowaniu kobiet w dziedzinie IT i STEM, oraz przez ukraińskiego partnera: „Ukrainian Talent Foundation”  posiadającego doświadczenie i bogatą ofertą kursów z zakresu IT w języku ukraińskim i angielskim. Nad realizacją działań czuwa Rada Projektu złożona z osób zaufania publicznego z obu krajów.

Realizacja projektu odbywa się w ramach „Deklaracji współpracy w dziedzinie edukacji”, podpisanej 17 września 2022 r. przez ministerstwa edukacji i nauki Polski i Ukrainy na Światowym Szczycie ONZ poświęconym przekształceniom w edukacji.

Publiczne ogłoszenie projektu będzie miało miejsce 1 grudnia 2022 w Lublinie podczas międzynarodowej konferencji „Post War Innovative Transformation of Ukraine”, nad którą honorowy patronat objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsze sesje szkoleniowe rozpoczną się w lutym 2023 r. Zakłada się, że w ciągu trzech pierwszych lat w ramach projektu przeszkolonych zostanie około 30 tysięcy, z czego większość to uchodźczynie z Ukrainy przebywające w Polsce.

Strona konferencji: www.ukraine.perspektywy.org

 

Więcej informacji:

dr Bianka Siwińska, Fundacja Edukacyjna Perspektywy, +48 501 535 785, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr Alexander Zgurovsky, Ukrainian Talent Education (UA), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt