MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Ponad 20 rektorów najlepszych polskich i ukraińskich uczelni przyjechało do Lublina, by dyskutować na temat odbudowy i powojennej transformacji Ukrainy.

W Lublinie rozpoczęła się konferencja “Post War Innovative Transformation of Ukraine” (1-2 grudnia) zorganizowana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wspólnie z Ukraińską Fundacją Talentów, prezydentem Lublina i partnerami akademickimi. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

Można się zastanawiać, czy dziś, kiedy wciąż toczy się wojna na Ukrainie, jest dobry moment, by już rozmawiać o przyszłości Ukrainy – pytała dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacja Edukacyjna Perspektywy. – Naszym zdaniem to moment właściwy, ponieważ silna, radykalnie nowoczesna Ukraina to warunek bezpieczeństwa dla Polski, Europy i całego świata. I to właśnie w Polsce, która przyjęła ponad 1,5 miliona uchodźców wojennych, powinniśmy zaadresować ważne wyzwanie: jak wyposażać obecne u nas uchodźczynie w odpowiednie kompetencje cyfrowe, by te kobiety stanowiły potem bazę bezpieczeństwa, także i dla nas, dla naszego kraju. Życzę państwu bardzo mądrej, owocnej dyskusji, takiej, w wyniku której nastąpią namacalne zmiany na świecie.

Dr Bianka Siwińska zapowiedziała, że w tym duchu uruchomiony zostanie projekt „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy”, który poprowadzi Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” posiadająca uznane kompetencje i osiągnięcia w promowaniu kobiet w dziedzinie IT i STEM. W ramach projektu, do którego realizacji zaproszono wiodące firmy technologiczne i czołowe uczelnie, ponad 30 tys. kobiet z Ukrainy i Polski zostanie przeszkolonych i przekwalifikowanych pod kątem potrzeb cyfryzującej się gospodarki.

Komentując tę inicjatywę, Yulia Grishina, członkini komisji parlamentarnej Ukrainy ds. nauki, edukacji i innowacji, zdradziła: – Zakochałam się w tym pomyśle od pierwszego wejrzenia. To dla nas, dla naszego narodu bardzo ważny projekt i deklaruję, że będę się w niego jak najmocniej angażowała, by jego efekty były jak najlepsze.

Grishina dziękowała też organizatorom konferencji, zauważając, że spotkanie otwiera ważną dyskusję na temat tego, jak realnie pomagać uchodźczyniom z Ukrainy. – Otwarcie dla nich drzwi, przyjęcie ich w waszym kraju i ratunek dla nich przed zagrożeniem wojennym to jedno, ale teraz przed nami wszystkimi trudniejsze wyzwanie: jak pozwolić im na samodzielność, na wejście na nowoczesny rynek pracy. I dalej: jak pomóc im osiągnąć jak najwyższe kwalifikacje, by po wojnie to właśnie one pomogły w odbudowie naszego państwa i uczynieniu z niego silnego europejskiego gracza.

W czasie otwarcia konferencji głos zabrał także Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Ta konferencja i projekt, który podczas niej ma zostać zainaugurowany, to dla mnie osobiście bardzo ważna sprawa. To bowiem właśnie wsparcie cyfrowe pozwala zmieniać rzeczywistość, więc mam nadzieję, że te nasionka, które dziś zostaną tu zasiane, będą kiełkować w przyszłości. Cieszyński podziękował również organizatorom konferencji – zauważył, że ich wysiłek świadczy o tym, że wbrew obiegowej opinii Polacy nie są narodem zdolnym tylko do krótkich, spontanicznych zrywów, ale też potrafią działać długofalowo, wytrwale inwestując w przyszłość.

Z kolei Vitalii Bilyi, z Ambasady Ukrainy w Polsce, zwrócił uwagę na to, że w kontekście agresji rosyjskiej i niesłabnących zamiarów Rosji, by zniszczyć wszystko to, co ukraińskie, Ukrainę czeka bardzo trudny okres. – Dlatego dziękuję za zorganizowanie tej konferencji i za to, że w ramach tego spotkania będzie dyskutowane, jak wykorzystać ogromny potencjał ukraińskich kobiet i dzieci w sferze IT. Dziękuję za wasze wsparcie. Dziś jesteśmy pewni, że dzięki waszej pomocy zwyciężymy.

Z uczestnikami konferencji połączył się online także m.in. Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Przypomniał on pytanie, jakie zadała Olena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy, w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. – Zełenska pytała, jakie drzwi otworzycie dla ukraińskich kobiet, które musiały opuściły swój dom. Myślę, że ta konferencja stanowi odpowiedź na to pytanie: drzwi do cyfrowego świata to dla uchodźczyń z Ukrainy inwestycja w przyszłość ich państwa. Jestem bardzo poruszony ogromem pomocy, jakiej udziela Polska Ukrainie i wsparciem, jakie stanowić ma projekt „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy”. Z dumą wspieram ten projekt!

Konferencja odbywa się w hotelu „Focus Premium Lublin”. Języki robocze: polski, ukraiński i angielski. Program konferencji, link do rejestracji i zasady uczestnictwa znajdują się na stronie: http://ukraine.perspektywy.org.

Magda Tytuła

Fot. Anita Kot

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt