MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Minutę po północy 12 stycznia poznamy wyniki 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 – najbardziej oczekiwanego zestawienia wskazującego 1000 najlepszych polskich liceów i 500 najlepszych techników. To szkoły, w których warto się uczyć!

Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować. Na ogłoszenie wyników czekają nie tylko dyrektorzy szkól i nauczyciele, dla których jest to podsumowanie ich pracy. Wyniki mają także ogromny wpływ na decyzje dziesiątków tysięcy uczniów, którzy poszukują odpowiedniej dla siebie szkoły – to główni adresaci naszego zestawienia. Ranking „Perspektyw” czytają także uważnie organy prowadzące szkoły.

Przypominamy, że RLiT uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2022 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. Dla szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia natomiast wyników matury międzynarodowej.

Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Decyzją Kapituły Rankingu zostały utrzymane kryteria i ich wagi procentowe w Rankingu Liceów 2023: • sukcesy w olimpiadach 25%, • matura – przedmioty obowiązkowe 30%,• matura – przedmioty dodatkowe 45%.

Natomiast w przypadku Rankingu Techników 2022 obowiązują cztery kryteria. Są to: • sukcesy w olimpiadach 20%, • matura – przedmioty obowiązkowe 20%, • matura – przedmioty dodatkowe 30%, • wyniki egzaminów zawodowych 30%.

- To już 25. rocznik uczniów, którzy dzięki naszemu Rankingowi będą mogli wybrać najlepszą szkołę – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Od wielu lat powtarzamy, że ranking to “profesjonalnie uporządkowana informacja”. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych pochodzących z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad oraz Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Zachęcam kandydatów do uważnego czytania tabel rankingowych już teraz, w styczniu i szukania szkoły, która będzie najlepiej dopasowana do ich aspiracji i możliwości. Wbrew pozorom, nasz Ranking pomoże w podjęciu decyzji o wyborze szkoły także uczniom, którzy nie mogą poszczycić się doskonałymi wynikami egzaminu ósmoklasisty i świadectwem z czerwonym paskiem. Z pewnością wśród szkół, które znalazły się w naszym zestawieniu, jest ta, w której najlepiej się odnajdą.

Zapraszamy na strony licea.perspektywy.pl i technika.perspektywy.pl już o godzinie 00.01 12 stycznia 2023!

Gospodarzem ogólnopolskiej uroczystości ogłoszenia wyników będzie Partner Główny Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

 

 

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt