MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

„Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość” – to hasło przewodnie tegorocznej Nocy Biologów, którą zaplanowano na 13 stycznia. Już po raz dwunasty w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce spotkają się wszyscy pasjonaci biologii, by poznać tajemnice świata przyrody.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Było to efektem licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tłumy odwiedzających wydział dzieci, młodzieży i dorosłych stanowiły impuls do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć. Propozycję tę z entuzjazmem przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej Nocy Biologów w 2012 r.

Co Was czeka?

W czasie Nocy Biologów (w niektórych ośrodkach – np. na Uniwersytecie Jagiellońskim – wydarzenie rozpoczyna się już o 12 w południe) naukowcy w jasny sposób opowiedzą, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Wsparcia udzielą im doktoranci i studenci, którzy poprowadzą różnorodne warsztaty, wycieczki, konkursy i zajęcia laboratoryjne. Wspólnie postarają się pokazać, że żadna pora roku, nawet zima, nie jest zła, by badać i poznawać niezwykłe zjawiska biologiczne. Postarają się również pokazać, jaką aparaturą naukową i jakimi metodami badawczymi posługują się biolodzy, by znaleźć rozwiązania wciąż nowych problemów badawczych.

Dlaczego woda?

W 2023 r. w 35 ośrodkach naukowych w całym kraju spotkają się ci, których łączy fascynacja biologią. Hasło tegorocznej Nocy Biologów nawiązuje do hasła Europejskiej Agencji Środowiska i brzmi: „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”. W tym roku naukowcy zwrócą uwagę na procesy i zjawiska biologiczne związane z wodą jako składnikiem niezbędnym do życia, poczynając od poziomu molekularnego i kończąc na poziomie środowiskowym, np. w ujęciu katastrof ekologicznych. Woda jest istotną częścią organizmu człowieka i w zasadzie decyduje o tym, gdzie mieszkają ludzie. Zwiększenie średniej temperatury powietrza powoduje brak występowania pokrywy lodowej zimą i wzrost temperatury wody latem, a w skrajnych przypadkach wysychanie rzek i jezior, co ogranicza dostępność zasobów wody i jej jakość.

To tylko kilka zagadnień, na które 13 stycznia 2023 roku kilkuset naukowców, doktorantów i studentów z wydziałów przyrodniczych uniwersytetów spróbuje udzielić odpowiedzi w trakcie Nocy Biologów.

Co w programie?

Przykładowe atrakcje Nocy Biologów 2023: escape roomy z quizami, grami i konkursami z biologii (UJ w Krakowie, UŁ w Łodzi, UWM w Olsztynie); warsztaty z entomologii (np. we Wrocławiu na UWr będzie można poznać mrówki zombie i dowiedzieć się, jak owady wykorzystuje się w postępowaniach kryminalistycznych, a w Gdańsku na UG będzie można zagrać w wodne owady); pokazy (np. w Katowicach na UŚ pokazy pt. „Podwodny tunel strachu”, w Szczecinie na US pokaz hodowli in vitro komórek nowotworowych, a w Lublinie na UMCS pokaz filmu edukacyjnego pt. „Serce dębu”), spacery edukacyjne (Kraków, UJ), wykłady (np. w Krośnie w PANS wszystko o wodzie w butelce, a w słupsku w AP wykład o tym, co dolega skorupiakom) i wiele innych.

Więcej: www.nocbiologow.pl.

Opr. MT

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt