MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

To „family photo” dyrektorów 15 najlepszych liceów w Polsce, rektora najlepszej uczelni niepublicznej oraz założyciela i prezeski Fundacji Edukacyjnej Perspektywy to symboliczne podsumowanie ćwierćwiecza edukacyjnej historii naszego kraju. Jesteśmy z tego dorobku dumni! Jubileuszowy finał XXV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 świętowaliśmy 12 stycznia wspólnie – 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w Polsce, uczelnia-gospodarz czyli Akademia Leona Koźmińskiego, uczelnie partnerskie tegorocznej edycji (Uniwersytet Łódzki, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska i Politechnika Rzeszowska), a także ekipa Perspektyw – przecież ranking to nasze dziecko, choć już wyrośnięte i odchowane!

To zaszczyt i przyjemność gościć w przestrzeni Akademii Leona Koźmińskiego tych, którzy są crème de la crème polskiej edukacji – mówił prof. Grzegorz Mazurek, rektor ALK w Warszawie, gospodarza jubileuszowej gali Rankingu Liceów i Techników Perspektyw. Perspektywy po raz dwudziesty piąty sklasyfikowały najlepsze szkoły ponadpodstawowe w Polsce.

 Wszyscy jesteśmy dziećmi Pitagorasa, więc działają na nas liczby – zauważył Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych, odnosząc się do 25 lat istnienia Rankingu Liceów i Techników Perspektyw. – Fakt, że pracujemy nad tym zestawieniem szkół już od ćwierć wieku, oznacza, że nasz ranking się obronił, jest potrzebny. Potrzebują go szkoły, ponieważ stanowi potwierdzenie ich dobrej pracy, potrzebują go uczelnie, potrzebują go wreszcie sami uczniowie, ich rodzice czy dziadkowie, bo ułatwia wybór.

Nawiązując do tych słów, dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, zauważyła: – Nasz ranking jest o wyborach edukacyjnych. I rok 2023 też jest o wyborach: edukacyjnych, ale i życiowych, politycznych, klimatycznych czy technologicznych. Dlatego już dziś warto się zastanowić, jakiej edukacji chcemy. W Perspektywach stoimy po stronie edukacji otwartej, europejskiej, mądrej i świadomej wyzwań współczesnego świata. I właśnie jednym z czynników takiej edukacji jest nasz ranking.

Na gali Rankingu Liceów i Techników Perspektyw 2023 głos zabrała także prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej, uczelni, która jest jednym z partnerów rankingu: – Wszyscy wiemy, co oznacza zdanie „per aspera ad astra”. Dlatego dziękuję uczniom, nauczycielom, dyrektorom szkół za wasz wysiłek. Gratuluję wam sukcesu i już dziś cieszę się z przyszłości, bo w waszych oczach widzę ogromny potencjał.

Z kolei prof. Robert Zakrzewski, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Łódzkiego, również uczelni partnerskiej rankingu, tłumaczył: – Gratuluję wszystkim, którzy znaleźli się w tym rankingu, bo to jest ważne przedsięwzięcie. Rankingi to moment, żeby się zatrzymać, przeanalizować to, co się robi i jak się to robi, ocenić, co można robić lepiej, a co warto robić inaczej.

Wartość rankingu Perspektyw docenił też prof. Rafał Dańko, prorektor ds. studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, partnera rankingu: – Dla uczelni ranking Perspektyw jest szalenie ważny, dlatego dziękuję prezesowi Waldemarowi Siwińskiemu za zaproszenie naszej uczelni do współtworzenia tego przedsięwzięcia.

 

W Rankingu Liceów i Techników Perspektyw 2023 aż 15 warszawskich techników i 57 warszawskich liceów zdobyło tytuł Złotej Szkoły, w dodatku najlepszymi szkołami w kraju okazały się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie i Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie. Dlatego Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, gratulując szczególnie stołecznym szkołom, powiedziała: – Sukces w rankingu to efekt wielkiego wysiłku. W przepisie na wspaniały oświatowy „tort” potrzebnych jest kilka składników. To kreatywni, zaangażowani, zdolni, chcący się uczyć i pełni pasji uczniowie; dalej to świetna i pełna poświęcenia kadra nauczycielska, która dla swoich uczniów pełni role mentorów i mentorek; następnie muszą w tym torcie się znaleźć odważni, zdeterminowani i umiejętnie zarządzający dyrektorzy szkół; a wreszcie potrzebna jest wytężona praca i pomoc organów prowadzących szkoły. Dziś więc wszyscy możemy świętować, jednak ze świadomością, że nasza praca dalej musi trwać, by możliwy być coraz lepszy rozwój edukacji.

Sławomir Kasprzak, dyrektor najlepszego w 2023 r. technikum w Polsce – Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie, mówił ze sceny: – Cieszymy się z naszego sukcesu, ale wiemy też, że edukacja to nie zawody sportowe i żadna szkoła nie pracuje dla rankingów. W rankingu Perspektyw nie chodzi o wyścig, ale o rzetelną analizę czynników, które są mierzalne. I za tę rzetelność dziękuję twórcom tego rankingu. A Agnieszka Potocka, dyrektorka XIV LO im. S. Staszica w Warszawie, podziękowała swoim uczniom, a potem zwróciła się do nauczycieli szkoły: – Jestem z was ogromnie dumna! Praca w naszej szkole to praca z uczniem zdolnym, zatem praca wychodząca ponad schematy i wymagająca na co dzień więcej zaangażowania, poświęcenia i czasu. Dlatego dla mnie jako dyrektora szkoły praca z wami to zaszczyt i ogromna przyjemność.

Opr. Magda Tytuła

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. W pełnej wersji publikacji – – Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum – szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 i Rankingu Techników 2023 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023Rankingu Maturalnego Techników 2023 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2023.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Więcej o rankingu liceów 2023: licea.perspektywy.pl.

Więcej o rankingu techników 2023: technika.perspektywy.pl.

Fot. Anita Kot

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt