MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jako jedyna polska uczelnia dołączył do stowarzyszenia Young European Research Universities Network (YERUN) i wraz z 22 innymi uczelniami będzie uczestniczyć w kształtowaniu polityk europejskich w zakresie badań, innowacji i edukacji.

Sieć Young European Research Universities Network (YERUN) powstała  w 2016 r. jako zrzeszenie młodych europejskich uczelni o podobnych celach i wartościach, takich jak otwartość, odpowiedzialność i inkluzywność. Podstawową misją stowarzyszenia jest kształtowanie środowiska szkolnictwa wyższego, w którym młode uczelnie mają rzeczywisty wpływ na jego rolę i charakter.

- Jesteśmy zaszczyceni, mogąc dołączyć do Young European Research Universities Network – mówi prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. – Wierzymy, że UMK może przyczynić się do wypełnienia misji YERUN, reprezentując perspektywę polskiego uniwersytetu, ale także poprzez wzmocnienie współpracy w zakresie wybitnych badań i działalności edukacyjnej. W strategii UMK, wśród głównych celów, zapisano m. in. zaangażowanie w sprawy społeczne, zarówno lokalne, jak i europejskie. W dobie ostatniego kryzysu, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, aby być zjednoczonym w ramach europejskiej społeczności akademickiej.

- Z przyjemnością rozpoczynamy nowy rok z nowym członkiem w naszej grupie - mówi prof. Snježana Prijić-Samaržija, przewodnicząca YERUN. - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu pomoże nam poszerzyć obszar działania i wzmocnić głos młodych uniwersytetów badawczych w Europie. Z radością czekamy na rozwój współpracy z naszym nowym polskim członkiem, która pozwoli nam uczyć się z jego doświadczeń.

- Powitanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w YERUN to historyczny krok dla naszej społeczności – informuje Silvia Gomez Recio, sekretarz generalna YERUN. - UMK jest silnym i konkurencyjnym partnerem, który bardzo wysoko ustawił poprzeczkę doskonałości badawczej w Polsce. Dzięki temu członkostwu, z którego jesteśmy bardzo dumni, YERUN rozszerza swoją obecność w Europie Środkowej i zwiększa możliwości współpracy pomiędzy członkami.

Poza UMK członkami stowarzyszenia są:

 1. University of Rijeka
 2. Université Paris Dauphine-PSL
 3. UiT – The Arctic University of Norway
 4. Universität Ulm
 5. University of Essex
 6. Universidade Nova de Lisboa
 7. University of Eastern Finland
 8. Universität Konstanz
 9. University of Cyprus
 10. Syddansk Universitet
 11. University of Stirling
 12. University of South-Eastern Norway
 13. Maastricht University
 14. Universidad Autónoma de Madrid
 15. Brunel University London
 16. Universität Bremen
 17. Tor Vergata University of Rome
 18. Universidad Carlos III de Madrid
 19. University of Limerick
 20. University of Klagenfurt
 21. University of Potsdam
 22. University of Antwerp

Źródło: portal.umk.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt