MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Nauka i badania będą miały do odegrania kluczową rolę w odbudowie Ukrainy. Aby ten cel wesprzeć, grupa czołowych ukraińskich matematyków zakłada nowe centrum badań matematycznych, dzięki środkom finansowym od założyciela i głównego darczyńcy XTX Markets. 

XTX Markets przeznaczyło do 1 miliona euro w ramach finansowania na utworzenie Centrum. Misją Centrum będzie wspieranie badań matematycznych na najwyższym poziomie, ze szczególnym naciskiem na kształcenie młodszych pokoleń matematyków i rozwój matematyki w Ukrainie. 

Opierając się na silnej tradycji matematycznej w tym kraju, nowe Centrum będzie kierowało się doskonałością i swobodą w badaniach. Stanie się miejscem, w którym matematycy z całego świata będą mogli wymieniać się nowymi pomysłami, współpracować i dzielić się swoją wiedzą z naukowcami. 

Centrum prawdopodobnie powstanie w Kijowie, Charkowie lub Lwowie, a ostateczny wybór lokalizacji zostanie dokonany w porozumieniu ze środowiskiem matematycznym i innymi partnerami. Centrum będzie również dążyć do przyłączenia się do Europejskiego Ośrodka Badawczego Matematyki (ERCOM), komitetu działającego w ramach Europejskiego Towarzystwa Matematycznego. 

Jako niezależna fundacja, Centrum będzie zarządzane przez Radę Powierniczą, składającą się z wiodących osobistości z organizacji partnerskich i darczyńców. Rada Naukowa będzie nadzorować jej programy i działania matematyczne. Faza konfiguracji prowadzona jest przez Komitet Koordynacyjny Centrum oraz międzynarodową Radę Doradczą złożoną z wybitnych matematyków. Wśród nich jest czterech zdobywców medalu Fieldsa: Vladimir Drinfeld (Uniwersytet w Chicago), Peter Scholze (Uniwersytet w Bonn i dyrektor Instytutu Maxa Plancka), Maryna Viazovska (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) i Efim Zelmanov (Uniwersytet Kalifornijski w San Diego).

 

Opr. MTA

Źródło: mathcentre.in.ua

www.prnewswire.com

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt