MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Według nowych oficjalnych danych liczba studentów z UE decydujących się na studia w Wielkiej Brytanii spadła o ponad połowę od czasu Brexitu. Część szkockich polityków uważa, że sposobem na odbudowanie więzi z krajami UE jest odzyskanie przez Szkocję niepodległości. 

Dane Agencji Statystyk Szkolnictwa Wyższego (HESA) pokazują, że liczba zapisów studentów z UE spadła o 53%: z 64 120 studentów w roku 2020/21 do zaledwie 31 400 w roku 2021/22. HESA oznajmiła, że jest to rezultat opuszczenia UE przez Wielką Brytanię i zmieniającej się polityki opłat międzynarodowych. Przed Brexitem studenci z UE płacili w Anglii i Walii opłaty mieszkaniowe w wysokości nieco ponad 9 000 GBP (10 255 EUR) i mogli kwalifikować się do dofinansowania dla studentów. Po Brexicie opłaty wzrosły do 38 000 GBP (43 300 euro). Wpływ mają również obawy związane z nowymi przepisami wizowymi w związku z Brexitem, przy czym widoczny jest szczególnie gwałtowny spadek liczby studentów z Włoch, Niemiec i Francji. Malejąca liczba studentów osłabiła finanse uniwersytetów według Universities UK.

Podobne spadki zaobserwowano w Szkocji, która głosowała za pozostaniem w Unii Europejskiej w referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku. Rzeczniczka Szkockiej Partii Narodowej ds. Edukacji, Carol Monaghan powiedziała: „To druzgocące, że Brexit pozbawia Szkocję możliwości przyciągnięcia najlepszych i najzdolniejszych młodych talentów, jakie Europa ma do zaoferowania. Jedynym sposobem, w jaki Szkocja będzie w stanie odbudować nasze więzi z naszymi europejskimi sąsiadami, jest niepodległość”.

Podczas gdy liczba zapisów na studia osób z UE spadła w roku 2021/22, liczba zapisów na pierwszy rok osób spoza UE wzrosła o 32%. Większość z nowych zagranicznych studentów przyjechała na roczne studia podyplomowe. Liczba chińskich studentów wzrosła ze 107 tys. w latach 2017-2018 do 151 tys. w zeszłym roku. Universities UK stwierdziło, że zwiększona liczba studentów spoza UE nie zrekompensowała exodusu studentów z UE na poziomie licencjackim, nadwyrężając finanse niektórych uniwersytetów i zubożając życie w kampusach. 

 

Opr. MTA

Źródło: www.euronews.com

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. immediate bitwave