MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Pomimo niebotycznych opłat za naukę, Hindusi wolą studiować za granicą. Liczba Hindusów zapisanych na zagraniczne uniwersytety wzrosła o 68 proc. w 2022 roku. Największym zainteresowaniem wśród nich cieszą są Niemcy, Rosja, Francja, Włochy i Polska.

Chociaż kraje europejskie nie wymagają opłaty czesnego od studentów zagranicznych, mogą pobierać stosunkowo mniejszą kwotę w ramach opłaty administracyjnej (która może wynosić około 250 euro/semestr). 

Krajem, który zapewnia przystępną edukację indyjskim studentom, są Niemcy. Według danych opublikowanych przez rząd Indii, w 2022 roku w Niemczech przebywało łącznie 34 864 indyjskich studentów. Koszt utrzymania indyjskich studentów w tym kraju wynosi około 934 euro. Studenci zagraniczni w Niemczech mogą pracować w pełnym wymiarze godzin przez 120 dni lub w niepełnym wymiarze godzin przez 240 dni podczas studiów. Po ich ukończeniu mogą ubiegać się o pobyt w kraju przez 18 miesięcy w celu poszukiwania pracy w tym samym zawodzie, co ich wyższe wykształcenie.

W ubiegłym roku w Rosji przebywało 18 039 indyjskich studentów. Od dziesięcioleci kraj ten jest popularnym wyborem indyjskich studentów medycyny. Chociaż Rosja nie zapewnia całkowicie bezpłatnej edukacji, to zapewnia obniżoną cenę, na przykład od 2000 do 5000 euro. Koszty utrzymania wynoszą około 750 euro miesięcznie. Indyjscy studenci mogą pracować do 20 godzin tygodniowo podczas studiów i mogą przebywać w kraju przez 180 dni w poszukiwaniu pracy po ich ukończeniu.

Wśród najpopularniejszych krajów jest także Polska, zwłaszcza dla studentów chcących studiować medycynę. Rząd Indii poinformował o prawie 5 tysiącach studentów studiujących w Polsce w 2022 roku. Chociaż kraj ten nie zapewnia bezpłatnej edukacji, oferuje kursy w przystępnej cenie od 2000 do 6000 euro. Ponadto studenci zagraniczni mogą pracować 20 godzin tygodniowo podczas studiów i 40 godzin tygodniowo podczas wakacji. Mogą też przebywać w kraju do 9 miesięcy po ukończeniu studiów w celu poszukiwania pracy. Średni koszt utrzymania wynosi od 400 do 600 euro miesięcznie.

Zainteresowaniem cieszą się także Czechy. Kraj ten zapewnia bezpłatną edukację na studiach prowadzonych w języku czeskim. W przypadku innych stopni naukowych w języku angielskim/innym języku obcym czesne wynosi od 0 do 18 500 euro za rok akademicki. Miesięczny koszt utrzymania może wzrosnąć do 650 euro miesięcznie, ale w dużej mierze zależy to od stylu życia studentów i nawyków budżetowych. Aby móc podjąć pracę podczas studiów, studenci muszą być zapisani na studia akredytowane przez Ministerstwo Edukacji. Studenci mogą pracować do 30 dni w ciągu roku kalendarzowego i ubiegać się o 9-miesięczne zezwolenie na pobyt po studiach w celu poszukiwania pracy. Czechy mają również ogromną diasporę indyjską, ponieważ według danych zebranych przez rząd Indii za rok 2022 w kraju jest prawie 1500 studentów.

Opr. MTA

Źródło: indianexpress.com

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt