MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

„Oddajemy do dyspozycji pracowników, ale przede wszystkim do dyspozycji polskiej armii, nowy piękny obiekt, stwarzający znakomite warunki do kształcenia kadr i rozwoju myśli technicznej w zakresie łączności radiowej” – mówił prof. dr hab. inż. Ryszard Szplet, dziekan Wydziału Elektroniki WAT podczas uroczystego otwarcia Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego.

W poniedziałek 6 lutego 2023 r. w Wojskowej Akademii Technicznej oddano do użytku budynek szkolno-laboratoryjny, którego budowa trwała niespełna 2,5 roku.

Radiowe Centrum Naukowo-Dydaktyczne powstało dzięki współpracy Wojskowej Akademii Technicznej z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Departamentem Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej, Zarządem Kierowania i Dowodzenia P6 i Zarządem Planowania Rzeczowego P8 Sztabu Generalnego oraz amerykańską firmą L3HARRIS Technologies Inc.

Jak zauważył Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Radiowe Centrum Naukowo-Dydaktyczne to znaczący krok na drodze opracowywania nowoczesnych technologii radiowych oraz kształcenia kadr Wojska Polskiego w tym zakresie. „Nowoczesne systemy teleinformatyczne decydują o przewadze i powodzeniu na współczesnym polu walki. Bezpieczna i niezawodna wymiana informacji umożliwia efektywne współdziałanie elementów wykorzystywanych w działaniach wojennych. Zbudowanie wspólnego obrazu sytuacji operacyjnej stanowi podstawę do podejmowania optymalnych decyzji i skutecznego kierowania wojskami i środkami ogniowymi” – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak. Rektor podziękował wszystkim podmiotom i osobom, które przyczyniły się do powstania Centrum. Szczególne podziękowania skierował na ręce dziekana prof. Ryszarda Szpleta.

Dziekan Wydziału Elektroniki wyjaśnił, że w Centrum będą prowadzone przede wszystkim szkolenia z obsługi radiostacji firmy L3Harris Technologies, w które wyposażone jest sprzęt i uzbrojenie pozyskiwane obecnie dla polskiej armii. Realizowane będą również szkolenia w zakresie obsługi radiostacji pochodzących od innych producentów, wykorzystywanych w polskich siłach zbrojnych oraz prace badawcze dotyczące rozwoju i integracji systemów radiowych.

Centrum będzie rozwijać i kontynuować myśl techniczną w zakresie łączności radiowej Instytutu Systemów Łączności, który posiada 70-letnie doświadczenie w opracowywaniu nowych metod i technik niezawodnej transmisji informacji oraz efektywnego szkolenia kadr do obsługi współczesnego, coraz bardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu łączności.

Utworzenie Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego stanowi znaczące poszerzenie możliwości badawczych oraz dydaktycznych Wojskowej Akademii Technicznej w zakresie wojskowych i komercyjnych systemów bezprzewodowych. „Systemy bezprzewodowe są z nami wszędzie i bardzo dynamicznie się rozwijają, zarówno w zastosowaniach cywilnych, jak i wojskowych. Wszystkie operacje odbywają się w ruchu, co wymaga zapewnienia łączności pomiędzy różnymi elementami, samolotami, czołgami czy okrętami” – mówi kierownik Centrum dr hab. inż. Jerzy Łopatka, prof. WAT.

W Radiowym Centrum Naukowo-Dydaktycznym, dzięki uzyskanej zgodzie firmy L3Harris, będą mogli szkolić się również natowscy sojusznicy, a co za tym idzie zmieni ono swój charakter z krajowego na międzynarodowy. „Wszystko to będzie wymagało dużego wysiłku oraz ścisłej współpracy naszej Uczelni z przedstawicielami Sztabu Generalnego i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz producentów sprzętu” – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.

Nowo powstały obiekt wyróżnia ciekawa architektura połączona z wysoką funkcjonalnością. Znajduje się tu kilkanaście pracowni i laboratoriów, których wyposażenie umożliwia prowadzenie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych i dydaktyki na poziomie odpowiadającym wymaganiom XXI wieku. Miejsce znalazła tu również wszechstronna duża aula na 120 osób. „Studenci mają dostęp do Internetu, specjalistycznego oprogramowania, komputerów i sprzętu w warunkach umożliwiających jak najlepsze przyswajanie wiedzy, co, mam nadzieję, przyczyni się do uzyskiwania coraz lepszych wyników nauczania” – podkreśla dziekan prof. Szplet.

Z nowej inwestycji cieszą się sami studenci. „Ten budynek i jego wyposażenie pozwoli nam wzbogacać się o nową wiedzę na temat nowych systemów i urządzeń. Poznamy ich parametry oraz sposób działania” – mówi sierż. pchor. Paulina Stąporek studentka IV roku Wydziału Elektroniki. „Na pewno będzie więcej miejsca dla podchorążych, którzy otrzymają nowe sale i nowy sprzęt, na którym będą mogli pracować” – dodaje jej kolega z roku sierż. pchor. Piotr Zdankowski.

Radiowe Centrum Naukowo-Dydaktyczne to już trzecia zrealizowana w ostatnich miesiącach inwestycja laboratoryjno-dydaktyczna Wojskowej Akademii Technicznej, wpisująca się w dynamiczny rozwój naszej armii i coraz większe potrzeby przygotowywania dobrze wyszkolonych kadr technicznych dla Sił Zbrojnych. W 2022 roku Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji zyskał nową siedzibę Katedry Rozpoznania Obrazowego, a Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarzadzania – Wojskowe Centrum Badawczo-Dydaktyczne Logistyki.

Źródło: www.wojsko-polskie.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt