MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W 2018 roku według UNESCO Kazachstan był ósmym co do wielkości na świecie krajem wysyłającym studentów na zagraniczne uczelnie. Wybierali oni głównie Rosję, ale obecnie wśród krajów cieszących się największą popularnością jest także Polska.

Ponad 80% wyjeżdżających studentów z Kazachstanu tradycyjnie wybierało na studia Rosję i Chiny, z czego około 76% wyjeżdżało do Rosji. Tak wysoki odsetek jest zrozumiały, biorąc pod uwagę wpływy obu supermocarstw w regionie oraz silne powiązania gospodarcze Kazachstanu z Rosją. Ale wstrząsy geopolityczne spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę są dotkliwie odczuwalne w Kazachstanie, który znajduje się teraz w bardzo niewygodnej sytuacji: jest blisko z Rosją, ale nie popiera inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę.

Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu w czerwcu 2022 roku prezydent Kazachstanu Tokajew stwierdził – dzieląc scenę z prezydentem Putinem – że Kazachstan nie uzna niepodległości tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej we wschodniej Ukrainie. Deklaracja jest zgodna z rosnącym w ostatnich latach naciskiem Kazachstanu na suwerenne prawo do podążania własną drogą i do zawierania strategicznych porozumień z Zachodem, jeśli taka będzie jego wola. Na przykład Kazachstan jest częścią programu NATO Partnerstwo dla Pokoju, chociaż nie jest członkiem NATO. Wkracza w ściślejszą współpracę energetyczną z krajami europejskimi. A jego system edukacji jest częścią Procesu Bolońskiego, który reguluje wzajemne uznawanie stopni licencjackich, magisterskich i doktoranckich w całej Europie.

ICEF Monitor przeprowadził ostatnio ankietę wśród agentów o ugruntowanej pozycji w regionie i nie wynika z niej, aby popyt Kazachów na rosyjskie uczelnie znacznie się zmniejszył. Zdaniem agentów tradycja wyboru uczelni w Rosji jest tak długa, że trudno byłoby ją zmienić nawet w czasach kryzysu. Ale agenci zaznaczyli również, że niektórzy studenci kwestionują, czy rosyjska edukacja, zwykle ciesząca się dobrą reputacją, nie będzie coraz bardziej izolowana. W rezultacie część z nich wybiera inne kraje - Wielką Brytanią, USA i Kanadą, ale także Cypr, Francję, Węgry, Japonię, Polskę, Malezję, Singapur, Turcję, Chiny.

 

Opr. MTA

Źródło: monitor.icef.com

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt