MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Po raz pierwszy, podczas zbliżających się Dni SGGW, zwiedzający będą mogli podziwiać prezentację hodowli alpak. Tegoroczne dni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbędą się 17 i 18 maja. Główne atrakcje odbędą się jak zwykle w kampusie uczelni przy ul. Nowoursynowskiej w Warszawie.

Alpaki (Lama pacos) należą do rodziny wielbłądowatych i pochodzą z Ameryki Południowej. Hodowane są na całym świecie, także w Polsce. W naszym kraju zaaklimatyzowały się bardzo dobrze toteż rokrocznie liczba tych zwierząt i hodowców wzrasta. Oszacowano, że w ubiegłym roku było ich 650 sztuk. Peru jest posiadaczem największej liczby alpak na świecie i jego udział w światowej populacji wynosi 80%. Dość liczne hodowle alpak znajdują się w Australii i Nowej Zelandii, USA i Kanadzie, ale także w Europie. Na naszym kontynencie największa populacja alpak istnieje w Wielkiej Brytanii – szacowana jest na 30 000 szt. oraz w Niemczech – 10 000 szt., ale hodowane są również w Szwajcarii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoszech oraz krajach skandynawskich.

Wyhodowano 2 rasy: Huacaya i Suri, różniące się między sobą wyglądem sierści. Alpaki znane są z tego, że produkują bardzo cienkie ekskluzywne włókno w 22 naturalnych kolorach: od białego do czarnego, ze wszystkimi odcieniami beżu, brązu i szarego. Włókno jest hipoalergiczne, a wyroby odzieżowe z alpaki mogą nosić osoby, które uczulone są na wełnę owczą. Włókno alpaki na światowym rynku włóknami naturalnymi zaliczane jest do tzw. włókien specjalnych ze względu na niewielką skalę produkcji. Rocznie na świecie produkuje się ok. 6000 ton włókna alpakowego, z czego 4000 ton przypada na Peru.

Oprócz włókna zwierzęta dostarczają chudego mięsa o wysokiej wartości odżywczej i niskiej zawartości cholesterolu. Łagodny charakter tych zwierząt sprawił, że znalazły zastosowanie w turystyce i rekreacji oraz alpakoterapii. Ich nawóz jest doskonały pod uprawy ogrodowe.

W programie prezentacji hodowli:

  • pokaz zwierząt obu istniejących ras Suri i Huacaya
  • pokaz przędzenia włókna na kołowrotku
  • pokaz wykorzystania tych zwierząt w turystyce, rekreacji oraz alpakoterapii
  • konkursy plastyczne dla dzieci z nagrodami
  • możliwość nakarmienia alpaki
  • możliwość nabycia produktów wykonanych z włókna alpaki

Więcej informacji na temat organizowanych atrakcji i szczegółowy program Dni SGGW można znaleźć na stronie internetowej www.sggw.pl/dni-sggw.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt