Ponad 250 tysięcy uczniów z Ukrainy uczy się obecnie w polskich szkołach. Większość – w Warszawie i okolicach oraz we Wrocławiu, ale prawie w każdym miejscu naszego kraju są ukraińskie dzieci, które potrzebują wsparcia w zdobywaniu wiedzy. To właśnie temu problemowi będzie poświęcona debata główna na Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2023.
Poprosiliśmy w związku z tym licea i technika oraz szkoły wyższe, które 10-11 marca uczestniczyć będą w Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2023 w Centrum EXPO XXI w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego 12/14 o przygotowanie się do udzielanie informacji
o swojej ofercie edukacyjnej również dla uczniów i rodziców z Ukrainy.
Salonowi towarzyszy tradycyjnie debata panelowa, otwarta dla wszystkich uczestników, na temat kluczowych problemów edukacyjnych. W 2023 roku z oczywistych powodów tematem takim będzie edukacja dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskich szkołach i uczelniach.
Dlatego przygotowaliśmy debatę panelową „Uchodźcy wojenni z Ukrainy w polskim systemie edukacji”, w której wezmą udział przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych RP, dyrektorzy szkół, przedstawiciele uczelni i NGO oraz reprezentanci organizacji skupiających Ukraińców przebywających w Polsce.
Do udziale w debacie zaprosiliśmy:
- Renatę Kaznowską – wiceprezydent m.st. Warszawy
- Aurelię Michałowską – Mazowieckiego Kuratora Oświaty
- Myrosławę Keryk – prezeskę Fundacji „Mój wybór”; „Dom Ukraiński” w Warszawie
- Irynę Degtyarovą – pełnomocniczkę rektora SGH ds. współpracy z uczelniami ukraińskimi
- Oksanę Kolesnyk, dyrektorkę Szkoły Ukraińskiej w Warszawie
- Izabelę Nowacką, dyrektorkę 163 LO w Warszawie.
- przedstawiciela Ambasady Ukrainy w Polsce
Debata odbędzie się 11 marca (sobota), o godz. 13.15 na scenie głównej Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego „Perspektywy 2023”. Zapis dyskusji zostanie upubliczniony w postaci video poprzez stronę www.perspektywy.pl i kanał Youtube, a główne jej wątki i wnioski zostaną opublikowane na łamach miesięcznika „Perspektywy”.
Jesteśmy przekonani, że poprzez tę debatę zarówno zostanie upowszechniona wiedza o możliwościach edukacyjnych już dostępnych dla uczniów z Ukrainy, rozważających edukację w polskich szkołach średnich i wyższych, jak również zostaną sformułowane i zaadresowane wnioski odnośnie spraw wymagających pilnej interwencji i naprawy.
Strona Salonu