MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Wystartował konkurs dla tegorocznych Maturzystek i Maturzystów na esej, artykuł lub reportaż. Konkurs organizuje Fundacja Collegium Civitas z inicjatywy Concilium Civitas, we współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Już od czterech lat młode osoby, które w danym roku akademickim zdają egzamin maturalny, mają szansę dołączyć do Młodego Concilium poprzez uczestnictwo w konkursie na esej, artykuł, reportaż na zadany w danym roku temat.

W poprzednich latach Maturzystki i Maturzyści podejmowali tematy:

  • 2020 – „Ja, Polska, Europa, świat – 2040” (2020)
  • 2021 – „Po pandemii: inny świat, gorszy świat, lepszy świat?”
  • 2022 – „Wojna, po wojnie: nasz inny świat”

Tegoroczny temat „Zima, wiosna, lato, jesień – moja Polska po wyborach 2023” należy rozumieć szeroko: jako pokazanie ugruntowanych w obserwacjach i wiedzy o świecie współczesnym, osobistych oczekiwań, nadziei, obaw, wizji, prognoz osób z pokolenia wkraczającego w dorosłość oraz wynikających z nich indywidualnych strategii życiowych.

Tekst obejmujący 6-12 tys. znaków (wliczając ewentualne przypisy i bibliografię) może być napisany w formie: eseju, artykułu lub reportażu z przyszłości. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas maturalnych, którzy 1 lipca 2023 roku będą mieli ukończone 18 lat. Termin nadsyłania prac (drogą elektroniczną na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) upływa 1 maja 2023 r.

Komisja konkursowa wyłoni 100 prac i spośród nich wskaże 20 najlepszych prac. W kolejnym etapie wyłonione prace zostaną ocenione przez Grand Jury złożone z ogółu członków Concilium Civitas. Grand Jury wybierze 10 najlepszych prac w kolejności od 1 do 10.

Autorzy 100 najwyżej ocenionych prac konkursowych zostaną zaproszeni do współpracy z Ambasadą Concilium Civitas złożoną ze studentów Collegium Civitas i tworzących Młode Concilium laureatów konkursu – grupę utrzymującą stały kontakt z członkami i zespołem organizującym bieżące działanie Concilium Civitas. Z kolei 20 najlepszych prac zostanie umieszczone w Almanachu Młodego Concilium 2023/2024, który ukaże się nakładem Fundacji Collegium Civitas. Natomiast autorzy 10 najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe w postaci zwolnienia z czesnego (dotyczy kierunków/specjalności podanych w załączniku do regulaminu) w uczelniach partnerskich lub nagrody finansowe ufundowane przez Fundację Collegium Civitas.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Concilium Civitas.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt