MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Ile CO2 wytwarzamy codziennie, gdy oglądamy filmy z kotkami a ile, gdy dzwonimy do znajomych? Co się stanie, jeśli temperatura na Ziemi wzrośnie o 4 stopnie Celsjusza, a ile milionów ludzi trzeba będzie przesiedlić, gdy średnia temperatura wzrośnie o 2 stopnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl - nowym portalu edukacyjnym, w którym eksperci uczą o klimacie za pomocą filmów, memów, gier i muzyki!

- Po premierze lekcji o wodzie, gdzie pokazywaliśmy np. ile wody potrzeba do produkcji smartfonu czy jeansów, spłynęło wiele głosów, że taki portal jest potrzebny. Dlatego opracowaliśmy kolejną lekcję - tym razem o śladzie węglowym. Chcemy wytłumaczyć nastolatkom co kryje się pod tym hasłem i pokazać, jakie kroki mogą podjąć już dziś, żeby nie szkodzić środowisku. Celem lekcji jest przekazanie rzetelnej wiedzy w ale przyjaznej dla młodych ludzi formie. Stąd też na portalu są memy, zabawne grafiki, ciekawe filmy, gry, a nawet teledysk Skubasa i Kwiatu Jabłoni! - wymienia Joanna Studzińska, współtwórczyni EkoEksperymentarium.

Strona EkoEksperymentarium jest dostępna dla wszystkich internautów, a lekcje można oglądać bez logowania. Portal sprawdza się zarówno dla użytku prywatnego, kiedy chcemy dowiedzieć się więcej o oddziaływaniu na klimat, jak i w szkołach - podczas lekcji.

- Wiemy, że nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają jeszcze niewiele materiałów do edukacji klimatycznej. Dodatkowo muszą gonić z programem, przygotowywać młodych ludzi do matur czy innych egzaminów, stąd też pomysł, żeby nie tylko nauczyciele biologii mogli korzystać z portalu. W każdą z lekcji wpletliśmy zadania z innych przedmiotów: geografii, chemii, fizyki, WOSu, historii czy matematyki - bo klimat to sprawa nas wszystkich - mówi Małgosia Żmijska, współtwórczyni EkoEksperymentarium.

Dzięki wsparciu Partnerów, Fundacji Lafarge Wspólnie oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, portal jest całkowicie darmowy.

-Zrównoważony rozwój, troska o ludzi i środowisko od zawsze były kluczowymi filarami strategii Lafarge w Polsce. Jako fundacja priorytetowo wspieramy projekty związane ze zniwelowaniem skutków zmian klimatu oraz ograniczaniem wpływu na środowisko naturalne. EkoEksperymentarium jest szczególnym przedsięwzięciem, gdyż w niecodzienny sposób tłumaczy zagadnienia środowiskowe, docierając do młodzieży. Cieszymy się, że mamy takich partnerów i wspólnie możemy wspierać klimatyczną edukację młodzieżymówi Zuzanna Tkacz, Specjalista ds. Projektów Fundacji, Fundacja Lafarge Wspólnie.

Twórcami EkoEksperymentarium dla młodzieży są członkowie zespołu Mamy Projekt, którzy stworzyli EkoEksperymentarium dla dzieci - kompleksowy program edukacji klimatycznej dla dzieci w wieku 5-11 lat. Program ten został nagrodzony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Komisję Europejską w 2022 roku. Niebawem na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl pojawią się kolejne nowoczesne lekcje, a jedna z nich będzie poświęcona energii i ciepłu.

 

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt