MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W opublikowanym 22 marca QS World Ranking by Subject 2023, pierwszym tegorocznym rankingu z grupy Big-4, polskie uczelnie odnotowały sukces: 25 z nich (dwie  więcej niż przed rokiem) znalazło się wśród najlepszych na świecie, nawet w Top-100. Jesteśmy w 34 spośród 54 kierunków objętych rankingiem, w trzech więcej niż przed rokiem. W 35 notowaniach uczelnie poprawiły swoje pozycje (spadły w 19), a w 18 notowaniach pojawiły się po raz pierwszy. Najwyżej oceniono rolnictwo i leśnictwo (41) oraz weterynaria (51-70) na SGGW, archeologia (51-100) na UW i kierunki „performing arts” (51-100) w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Trudno nie cieszyć się, gdy:

  • W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba polskich uczelni, które zostały odnotowane w QS World Ranking by Subject 2023zwiększyła się z 23 do 25. Nowe uczelnie to:

Politechnika Lubelska (Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering 451-500)

Politechnika Łódzka (Chemical Engineering 351-400, Chemistry 551-600, Material Sciences 351-400, Mechanical, Aeronautical & Manufacturing 401-450)

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Agriculture & Forestry 351-400). Gratulujemy!

  • Polskie uczelnie pojawiły się łącznie w 117 notowaniach (były w 102 przed rokiem).
  • Uniwersytet Warszawski okazał się najwszechstronniejszą uczelnią, gdyż znalazł się w największej liczbie ocenianych kierunków, bo aż 21 (choć przed rokiem było 22). Najwyżej UW wylądował w Archeology, bo w grupie 51-100!
  • Uniwersytet Jagielloński znalazł się na drugim miejscu wśród polskich uczelni z 20 notowaniami (podobnie jak w roku poprzednim), najwyżej w grupie Modern Languages(101-150) oraz Lingusitics (101-150).
  • Najwyższe miejsce z polskich uczelni uzyskała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - 41 w Agriculture & Forestry– jest to awans w stosunku do edycji zeszłorocznej aż o 7 pozycji. Należy też podkreślić, że SGGW posiada też drugi kierunek w światowym Top-100 – jest to Veterinary Science (miejsce 51-70). Gratulujemy!
  • Wysokie miejsce w Performing Arts (51-100) utrzymał Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Gramy na medal!
  • Rok do roku najlepiej zaprezentowały się Politechnika Wrocławska oraz AGH, które w obydwu przypadkach poprawiły swoją pozycję lub pojawiły się po raz pierwszy w aż 7 kierunkach każda.
  • Osiągnięcia tego w żadnym stopniu nie umniejsza fakt, że w 19 notowaniach uczelnie zanotowały spadki. To się zdarza…

„Bardzo cieszy nasza rosnąca obecność w prestiżowym rankingu QS „by subject”, gdyż pokazuje to, że w wielu dyscyplinach polskie uczelnie już z powodzeniem konkurują ze światową czołówką – uważa Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, wiceprezydent międzynarodowej organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, kierownik International Visibility Project (IntVP): - Przekonuje to, że przy dodatkowym wysiłku uda się też poprawić pozycje naszych uniwersytetów w głównych globalnych rankingach  uczelni.”

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” prowadziła przez prawie trzy lata International Visibility Project” (w ramach programu DIALOG), którego celem była poprawa międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni. W projekcie uczestniczyło 20 polskich szkół wyższych, a do finalnej fazy dołączono kolejne 20.

Metodologia QS World University Ranking by Subject 2023 obejmuje takie kryteria, jak reputacja uczelni wśród kadry akademickiej oraz wśród pracodawców, cytowania, indeks Hirscha oraz po raz pierwszy indeks IRN (International Research Network), który ocenia trwałą międzynarodową współpracę badawczą instytucji.

W tegorocznym rankingu znalazły się trzy nowe kierunki: data science, historia sztuki i marketing.

Strona rankingu: https://www.topuniversities.com/subject-rankings/2023

Dziękuję Przemkowi Nowakowi i Arturowi Żebrowskiemu z Działu Rankingów Perspektyw za tak szybkie przygotowanie materiałów analitycznych i grafiki do analizy!

Waldemar Siwiński

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt