MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W celu zwiększenia liczby zagranicznych studentów w kraju włoski rząd zamienia hotele w akademiki. Wśród hoteli, w których będą mieszkać zagraniczni studenci, znajduje się „Hotel Riviera” w Mesynie, który dzięki unijnemu funduszowi odbudowy po pandemii jest obecnie własnością Uniwersytetu w Mesynie (UniME) z siedzibą na Sycylii.

Ponad 12 milionów euro ze środków publicznych umożliwiło przekształcenie „Hotelu Riviera” w akademik. Rząd przeznaczył również 960 mln euro z unijnego wsparcia na mieszkania studenckie w całym kraju. Z kolei pobliski „Hotel Liberty” jest wynajmowany przez uniwersytet od 15 lat i zostanie wyposażony w dodatkowe 408 łóżek dla studentów z zagranicy i innych części Włoch.

Rektor Uniwersytetu w Mesynie i przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Włoskich, Salvatore Cuzzocrea, powiedział, że w ciągu ostatniej dekady uniwersytety odczuły skutki zmniejszającej się liczby studentów zagranicznych i braku funduszy na kluczowe programy.

Wielu studentów we Włoszech studiuje na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie (112 564), co czyni go jednym z najpopularniejszych uniwersytetów w kraju. Inne popularne włoskie uniwersytety z największą liczbą zagranicznych studentów to: Uniwersytet w Genui, Akademia Sztuk Pięknych w Bolonii, Uniwersytet Turyński, Uniwersytet we Florencji, Uniwersytet w Mediolanie. Ten ostatni zamierza sprowadzić do swojego kampusu więcej zagranicznych studentów, przeznaczając 20 milionów euro na zapewnienie zakwaterowania dla 258 studentów.

Według danych Statista w roku akademickim 2019/20 we włoskich instytucjach szkolnictwa wyższego studiowało 96 000 studentów z zagranicy. Większość tych studentów pochodziła z Rumunii (10 510), a następnie z Albanii (8 950) i Chin (7 945).

Opr. MTA

Źródło: erudera.com

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt