Skład kapituły
- prof. dr hab. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Kapituły Rankingu
- prof. dr hab. Marek Safjan – sędzia Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego RP, honorowy przewodniczący Kapituły
- prof. dr hab. inż. Bogusław Smólski – b. dyrektor NCBiR, b. rektor-komendant WAT
- prof. dr hab. Marek Rocki – senator RP, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, b. rektor SGH
- prof. dr hab. Franciszek Ziejka – przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa, b. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
- prof. dr hab. Tadeusz Tołłoczko – b. rektor Akademii Medycznej w Warszawie
- dr Alicja Adamczak – prezes Urzędu Patentowego RP
- Włodzimierz Kiciński – wiceprezes zarządu KGHM S.A.
- Bogusław Chrabota – redaktor naczelny Rzeczpospolitej
- Waldemar Siwiński – prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, b. prezes PAP
Co zmieniliśmy w rankingu 2013
W przyjętej i stosowanej metodzie rankingowania Kapituła Rankingu konsekwentnie kontynuuje proces promowania jakości i efektywności działań prowadzonych przez uczelnie. Jest to zgodne z wnioskami zgłaszanymi przez przedstawicieli uczelni podczas prowadzonego od dwóch lat przez Fundację Edukacyjną Perspektywy Seminarium Rankingowego.
Od początku prowadzenia rankingu dbamy o to, aby zmiany wprowadzane w kolejnych jego edycjach umożliwiały porównywanie wyników rankingu z poszczególnych lat. Zgodnie z przyjętą zasadą transparentności, wskazujemy też wprowadzane w danej edycji zmiany.
Tegoroczne korekty to:
- Jednocześnie ze zdecydowaną poprawą jakości badań preferencji pracodawców nastąpiło zmniejszenie wagi kryterium wybór olimpijczyków, zwiększając wagę opinii akademickiej i badania pracodawców.
- W kryterium patenty, prawa ochronne i licencje odeszliśmy od nominalnej liczby zdobytych patentów, praw i licencji, na rzecz współczynnika normowanego do posiadanej przez uczelnię kadry, podkreślając w ten sposób jej efektywność.
- W kryterium uprawnienia doktorskie nie liczymy nominalnej liczby posiadanych przez uczelnię uprawnień doktorskich tylko wartość względną odniesioną do liczby posiadanych uprawnień do prowadzenia studiów II stopnia i jednolitych studiów magisterskich.
- We wszystkich kryteriach obejmujących kadrę akademicką tj.: nasycenie kadrą, rozwój kadry, nadane stopnie i tytuły, dostępność kadry wysokokwalifikowanej uwzględniano dane o kadrze akademickiej z dwóch ostatnich lat, a nie jak dotychczas jedynie z ostatniego roku.
- W kryterium studiujący w językach obcych liczbę studentów studiujących w językach obcych odniesiono do ogółu studentów uczelni.
Już dzisiaj w imieniu Kapituły chciałbym zaprosić na kolejne Seminarium Rankingowe w czerwcu br. podczas którego przedstawiciele wszystkich zainteresowanych uczelni będą mogli zapoznać się ze szczegółami stosowanej przez nas metodologii, a także zgłosić swoje uwagi i propozycje zmian. Strona seminarium:
prof. BOGUSŁAW SMÓLSKI
Członek Kapituły Rankingu
Kapituła Rankingu 2013