MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


- Bez wątpienia kobiety powinny być reprezentowane w każdej dziedzinie życia. Ich obecność w nauce jest bardzo ważna. Studentki i naukowczynie z Politechniki Krakowskiej są znakomitymi specjalistkami w swoich dziedzinach - podkreśla dr hab. inż. Dariusz Bogdał, prof. PK, prorektor ds. nauki Politechniki Krakowskiej.

Bez wątpienia kobiety powinny być reprezentowane w każdej dziedzinie życia. Ich obecność w nauce jest bardzo ważna. Studentki i naukowczynie z Politechniki Krakowskiej są znakomitymi specjalistkami w swoich dziedzinach. Zespół badawczy pod kierunkiem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej opracował ekologiczną technologię, która pozwoli nawet o 90 proc. skrócić czas produkcji leków. Rozwiązania tworzone przez grupę naukowczyń, którymi kieruje prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec, stanowią wsparcie dla chirurgii i medycyny regeneracyjnej tkanki kostnej. Przykłady można mnożyć.

Niemal 40 proc. studentów na Politechnice Krakowskiej stanowią kobiety i są obecne na wszystkich kierunkach oferowanych przez uczelnię. Z każdym rokiem proporcje pomiędzy liczbą kobiet a mężczyzn wśród naszych żaków stają się coraz bardziej wyrównane. PK wspiera ten pozytywny trend i m.in. dlatego wprowadziła Plan Równości na lata 2022-2025. Ma on zapewnić równe szanse funkcjonowania w społeczności akademickiej każdego jej członka i członkini.

 

Stawiamy na ciągły rozwój!

 

Wynalazki z Politechniki Krakowskiej są regularnie doceniane w konkursach i na światowych wystawach innowacji. Duża w tym zasługa odważnych, kreatywnych i zdeterminowanych naukowczyń i naukowców z PK – studentek, studentów, pracownic i pracowników.

Ale także optymalnych warunków pracy i dostępu do najnowszej infrastruktury badawczej.

Funkcjonujące przy Politechnice Krakowskiej laboratoria wspierają prowadzenie prac badawczych, rozwój naukowy pracowników uczelni, wspomagają procesy dydaktyczne i rozwój zainteresowań studentów, a także prowadzą działalność komercyjną.

Wkrótce bogatą bazę laboratoryjną PK zasili unikatowe w skali europejskiej, nowoczesne centrum badawcze – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Stanie się ono narzędziem walki o czyste powietrze w regionie i kraju. Posłuży do prowadzenia badań modelowych i symulacji komputerowych dotyczących oddziaływania na smog, a także wpływów środowiskowych i klimatycznych na rozwiązania inżynierskie.

Na początku 2023 r. ruszyła – w ramach projektu Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET), którego liderem jest Politechnika Krakowska – budowa Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych.

Unikatowa, specjalnie zaprojektowana aparatura badawcza pozwoli na wykonywanie najdokładniejszych na świecie pomiarów współrzędnościowych. Są one wykorzystywane we wszystkich dziedzinach nauki i przemysłu – od zaawansowanej optyki, medycyny przez mechanikę, mechatronikę po energetykę.

Dla studentek i studentów szczególnie atrakcyjne mogą być laboratoria dydaktyczne, które powstały na uczelni dzięki współpracy Politechniki Krakowskiej z czołowymi firmami z branży technologicznej. Od 2021 r. na PK działa laboratorium Internetu Rzeczy (IoT) ufundowane przez firmę GlogalLogic. 

Nowoczesne wnętrze wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt służący do programowania systemów będących podstawą technologii Internet of Things. W ramach współpracy z firmą Phoenix Contact i powstałą dzięki niej Międzynarodową Siecią Edukacyjną, na PK powstało Laboratorium EduNet. Daje ono użytkownikom możliwość wykonywania prac dyplomowych z użyciem narzędzia PLCnext Technology oraz dostęp do certyfikowanych kursów.

Politechnika Krakowska stawia na ciągły rozwój. To m.in. dzięki silnej infrastrukturze badawczej udało się osiągnąć mocną pozycję w polskim środowisku naukowym, potwierdzoną wynikami ewaluacji przeprowadzonej przez Komisję Ewaluacji Nauki. Siedem z ośmiu ocenianych dyscyplin, prowadzonych na PK, otrzymało wysoką kategorię A, zaś architektura i urbanistyka – najwyższą z możliwych kategorię A+.

www.pk.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!