Kodeks – zawierający podstawowe prawa i obowiązki widzów uczestniczących w masowych imprezach sportowych – został stworzony po to, by wzmocnić świadomość prawną osób uczestniczących w masowych imprezach sportowych, jako widzowie.
W przededniu meczu rewanżowego o Puchar Polski w piłce nożnej, Kodeks kibica przypomina opinii publicznej, że każdemu kibicowi przysługują prawa obywatelskie i konsumenckie, które nie mogą być dowolnie ograniczane bądź naruszane przez organizatorów zawodów sportowych oraz służby porządkowe.
Kodeks kibica odzwierciedla w prosty, czytelny sposób najważniejsze uregulowania prawne istniejące w Polsce, a odnoszące się do uczestników wydarzeń sportowych, w tym głównie zapisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Środowiska kibiców krytykują zarówno tę ustawę, jak i działania władz, jako nadmiernie restrykcyjne – w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Chodzi im m.in. o zamykanie poszczególnych trybun bądź całych stadionów dla widzów w reakcji na stadionowe incydenty.
Kodeks kibica opracował prawnik Mateusz Dróżdż, który jest asystentem w Katedrze Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego oraz członkiem Stałej Grupy Eksperckiej Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych powołanej przez Premiera.
W momencie dokonania zapłaty za bilet kibic zawiera z organizatorem sportowej imprezy masowej umowę cywilnoprawną, na podstawie, której przysługują mu określone prawa, ale i ciążą na nim określone obowiązki.
Kodeks kibica - prawa i obowiązki:
Prawa
- Kibic ma prawo do wzięcia udziału w bezpiecznej, sportowej imprezie masowej, określonej na bilecie.
- Kibic ma prawo do swobodnego i bezpiecznego przemieszczania się po stadionie (w miejscach do tego wyznaczonych). Oznacza to m.in., że wszystkie kołowrotki, bramy, wejścia i wyjścia muszą być sprawne i powinien je obsługiwać odpowiednio przeszkolony personel.
- W czasie imprezy masowej kibic ma prawo do pomocy medycznej oraz zaplecza higieniczno-sanitarnego.
- Kibic ma prawo domagać się od służby porządkowej oraz informacyjnej reakcji na jakiekolwiek zgłoszone przez siebie incydenty i zagrożenia.
- W przypadku naruszenia przysługujących mu praw przez organizatora meczu piłki nożnej (np. polegającego na bezprawnym unieważnieniu biletu przed rozpoczęciem imprezy masowej), kibic może skorzystać z pomocy rzecznika konsumentów.
- Kibic drużyny gości ma prawo korzystania z punktów gastronomicznych, toalet, punktów depozytowych i innych udogodnień (np. zapewnienie pomocy medycznej) o porównywalnym standardzie, jak ten w sektorach przeznaczonych dla kibiców miejscowych.
- Kibic ma prawo zapoznać się z regulaminem obiektu (terenu) oraz regulaminem imprezy masowej zawierającej warunki uczestnictwa i zasady zachowania się osób na niej obecnych.
Obowiązki
- Podstawowym obowiązkiem kibica podczas sportowej imprezy masowej jest zachowanie się w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu innych.
- Na teren stadionu kibic nie może wnosić broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo-niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków psychotropowych i narkotyków oraz jakichkolwiek materiałów propagandowych o treści rasistowskiej czy dyskryminacyjnej, a także obrażających jakikolwiek klub lub jego przedstawicieli.
- W trakcie imprezy kibic nie może przebywać w miejscu nieprzeznaczonym dla widzów, ani nawet w sektorze innym niż wskazany na bilecie.
- Podczas imprezy masowej zabronione jest rzucanie przedmiotami, które mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa innych osób przebywających na terenie, gdzie odbywa się impreza masowa.
- Kibic jest zobowiązany przestrzegać zakazu palenia na stadionie tytoniu i wyrobów tytoniowych.
- Kibic ma obowiązek posiadać dokument potwierdzający jego tożsamość, nie ma też prawa do używania odzieży lub przedmiotu w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia rozpoznania siebie, a zatem nie może zasłaniać twarzy np. szalikiem w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.
- Kibic jest zobowiązany do podporządkowania się wynikającym z wymogów bezpieczeństwa poleceniom służb porządkowych i informacyjnych, Policji oraz Żandarmerii Wojskowej.