MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


30 maja (w dniu urodzin profesora) Politechnika Śląska nadała Doktorat Honoris Causa prof. Brianowi Kobilce, wybitnemu amerykańskiemu biologowi, lekarzowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym. Po niej zaplanowano spotkanie prof. Kobilki i jego żony, także naukowczyni Tong Sun Kobilka, ze Wspólnotą Uczelni. Poprowadził je prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk. Spotkanie było okazją do zadawania pytań i rozmowy z noblistą i jego małżonką, a także poznania szczegółów ich badań.

Profesor Brian Kobilka to 54. Doktor Honoris Causa Politechniki Śląskiej i pierwszy, który jest laureatem Nagrody Nobla.

Laureat odwiedził niektóre atrakcje regionu. W niedzielę, 28 maja wraz z żoną zobaczył m.in. gliwicką Radiostację, kopalnię Guido i zabytkowe osiedle Nikiszowiec w Katowicach. - To było bardzo interesujące dowiedzieć się tyle o waszym regionie, o jego historii. Moi przodkowie pochodzą z Czech czyli, w zasadzie z okolic.To był naprawdę ciekawy dzień. Dowiedziałem się sporo o przemyśle wydobywczym, w ogóle nie byłem świadom tego, jak mogło wyglądać górnictwo w Polsce i jak ważną rolę odgrywało w rozwoju tego regionu – mówił prof. Brian Kobilka.

Prof. Brian K. Kobilka (ur. 30 maja 1955 w Little Falls, Minnesota) jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym. Jego badania nad strukturą i funkcją cząsteczek powierzchni komórki znanych jako receptory sprzężone z białkiem G (GPCR) - największej rodziny cząsteczek odbierających sygnały, występujących w organizmach - przyczyniły się do - przyczyniły się do znacznego postępu w biologii komórki i medycynie. Za swoje odkrycia otrzymał w 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii wraz z amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym prof. Robertem J. Lefkowitzem.

Transmisja z uroczystości:

www.polsl.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt