MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Samolot zwiadowczy, reaktor biogazu, gotowanie w próżni, poradnictwo żywieniowe i konsultacje dietetyczne, latające roboty quadrokoptery, drukarki 3D, strzelanie z łuku i kuszy, pokazy strażackiej grupy ratowniczej i wyszkolenia psów policyjnych, pokaz hodowli alpak, adopcja zwierząt ze schroniska, kiermasz ziół i kwiatów, zwiedzanie Centrum Wodnego i Kliniki Koni to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Dni SGGW, które odbędą się 17 i 18 maja br.

Studenci, koła naukowe, wydziały oraz inne jednostki SGGW przygotowali dwudniowy program prezentujący uczelnię oraz gwarantujący świetną zabawę i wypoczynek całym rodzinom.

Nowoczesne technologie

Wydział Inżynierii Produkcji, który jest patronem tegorocznego święta uczelni, a także pozostałe wydziały zaprezentują bogatą ofertę nowoczesnych urządzeń i technologii wykorzystywanych w praktyce. Między innymi będzie można zapoznać się z przykładami wykorzystanie podczerwieni, obejrzeć pracę drukarki 3D, możliwości wykorzystania robotów latających tzw. quadrokopterów, samolotów zwiadowczych czy reaktora do biogazu. Biotechnologiczne nowości oraz wykorzystanie GMO w żywieniu człowieka i zwierząt, to prezentacje, które zawsze wzbudzają duże zainteresowanie odwiedzających w tych dniach kampus SGGW.

Ciekawe zwierzęta

Już tradycyjnie w trakcie Dni SGGW będzie sporo atrakcji dla dzieci i miłośników zwierząt. W tym roku po raz pierwszy na terenie nowej części kampusu (w okolicach budynku 34) będzie można oglądać stado hodowlane ok. 50 sztuk alpak. Gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, dobrze zaaklimatyzował się w Polsce. Szacuje się, że w ubiegłym roku było ich tu ok. 650 sztuk. Wydział Nauk o Zwierzętach we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Alpak zaprezentują między innymi pokaz zwierząt obu istniejących ras, czyli Suri i Huacaya, przędzenie włókna na kołowrotku, profesjonalny pokaz strzyży, wykorzystanie tych zwierząt w turystyce, rekreacji oraz alpakoterapii.  Dzieci mogą wziąć udział konkursach plastycznych z nagrodami i będą karmić alpaki. Można będzie także kupić produkty wykonane z włókna alpaki. Już tradycyjnie, uczelniany park zamieni się w mini zoo. Staniemy oko w oko z gadami, płazami, rybami, rakami, pszczołami, pająkami i ślimakami. Nie zabraknie ciekawych zwierząt gospodarskich m.in. ozdobnych kur. Jak co roku, będziemy podziwiać zwierzęta grające w filmach i reklamach.

Dla zdrowia

Na stoiskach i w laboratoriach wydziałów zajmujących się żywieniem człowieka i wykorzystaniem technologii podczas produkcji żywności (Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz Wydział Nauk o Żywności) będą wykonywane pomiary stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, składu ciała metodą bioimpedancji (BMI), testy wysiłkowe, pokaz kuchni molekularnej, porady na temat prawidłowego odżywiania oraz diet. Ciekawie zapowiadają się warsztaty produkcji parówek oraz na temat wykorzystania chemii w żywności. Będzie można także wysłuchać wykładu o zależnościach pomiędzy sposobem odżywiania, a chorobami Parkinsona i Alzheimera.

Na kiermaszu „Smaki natury i cuda wianki” można obejrzeć oraz kupić zioła i rośliny ozdobne. Wydział Leśny SGGW wraz z kilkoma nadleśnictwami i współpracującymi z wydziałem instytucjami, przygotował dla mieszkańców Warszawy akcję „Leśnicy dla stolicy”. Wszystkich, którzy chcą rozszyfrować co kryje się pod tym hasłem zapraszamy na stoisko Wydziału Leśnego.

Studenci na Start

Aktywnie w uczelnianej majówce będą uczestniczyć organizacje studenckie. Wystąpią m.in. LZA „Promni”, Klub Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”, Orkiestra Reprezentacyjna SGGW oraz uczelniany Chór. Dobrą zabawę w plenerze z muzyką zapewni także koncert gitarowy złożony ze studentów i absolwentów Wydziału Technologii Drewna. Gościnnie wystąpi także dziecięca grupa taneczna.

Nie zabraknie atrakcji sportowych. Rozegrany zostanie turniej 3 rakiet, czyli tenisa ziemnego, stołowego i badmintona. Na terenie kampusu odbędą się turnieje piłki nożnej, siatkówki plażowej oraz pokaz aerobiku sportowego. Natomiast na basenie sztafety pływackie będą walczyć o puchar JM Rektora SGGW.

W piątek przed Wydziałem Leśnym (bud. 34) w ruch pójdą siekiery i piły łańcuchowe. Odbędą się tam IV Zawody Drwali Studentów Leśnictwa i pokaz rzeźbienia pilarką w drewnie.

Poznaj uczelnię od podszewki

Podczas tegorocznej majówki z uczelnią, można oglądać Park Wodny przy Centrum Wodnym SGGW. Będzie to możliwe w zorganizowanych grupach. Zapisać można się na stoisku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Uczniowie szkół średnich mogą zwiedzać inne uczelniane laboratoria i sale wykładowe. Można wybrać się np. na wycieczkę do Kliniki Koni, stajni, ujeżdżalni oraz Kliniki Małych Zwierząt – zapisy na stoisku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Natomiast swoją ofertę wypoczynku w górach skierowaną nie tylko do studentów i pracowników uczelni, ale także do mieszkańców Warszawy zaprezentuje Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Kirach k. Zakopanego.

W Muzeum SGGW można obejrzeć stałą ekspozycję „Z Marymontu na Ursynów” oraz wystawę „Pisanki sercu miłe” ze zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Pokazy i prezentacje dla aktywnych

Dodatkowymi atrakcjami będą także pokazy sportów walki, przygotowane przez Płocką Drużynę Kuszniczą pokaz strzelania z łuku i kuszy, XIV wiecznej broni artyleryjskiej, nauka strzelania z łuku oraz rzutu toporem lub włócznią. W uczelnianym parku odbędą się pokazy kawalerii konnej, ratownictwa medycznego, zabytkowych motocykli, wyszkolenia psów policyjnych oraz strażackiej grupy ratowniczej z psami. A wszystkim o nieco spokojniejszym usposobieniu proponujemy wyplatanie koszy z wikliny. Pokaz wyplatania wikliny odbędzie się na stoisku Wydziału Rolnictwa i Biologii. Na terenie uczelnianego kampusu, na kilku stoiskach swoje produkty zaprezentują zakłady przemysłu spożywczego.

Wszystkie wydziały SGGW zaprezentują swoją bogatą ofertę edukacyjną, a przyszli studenci mogą szczegółowo zapoznać się z zasadami rekrutacji na studia. Młodzież, otrzyma pełną informację o kierunkach studiów i wydziałach, a także o kursach organizowanych przez uczelniany KURSAR. W trakcie Dni SGGW uczelnia organizuje konkurs „Start po indeks”, w którym biorą udział tegoroczni maturzyści. Uczestnicy konkursu napiszą test z wybranego przedmiotu (biologia, chemia, matematyka, geografia, historia, fizyka). Zdobywcy pierwszych trzech miejsc z poszczególnych przedmiotów otrzymają indeksy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Obchody Dni SGGW rozpocznie uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Prof. dr. hab. Janowi Gawęckiemu, wybitnemu uczonemu z zakresu nauk o żywności i żywieniu człowieka. Podczas uroczystości zostaną także wręczone dyplomy doktorom habilitowanym oraz odbędzie się promocja doktorów. Rektor uczelni Prof. dr hab. Alojzy Szymański wręczy Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla SGGW”.

Więcej informacji na stronie: www.sggw.pl/dni-sggw.

Majówka w SGGW odbędzie się w piątek i sobotę (17 i 18 maja) w godz. 10.00-16.00. Główne imprezy odbywać się będą na placu przed Pałacem Rektorskim przy ul. Nowoursynowskiej 166 w Warszawie oraz w nowej części uczelnianego kampusu w okolicach budynku 34.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt