MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

CyberRyba, roboty latające, robotyczni paparazzi i roboty humanoidalne będą atrakcjami Nocy Robotów, która odbędzie się 24 maja w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. Drugiej edycji imprezy towarzyszy hasło „Odkryj Nieznane”.

To jedyna w kraju tak duża impreza popularno-edukacyjna, skierowana do przedstawicieli nauki i biznesu, inżynierów, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz pasjonatów robotyki – informują organizatorzy wydarzenia.

Dla odwiedzających przygotowano ponad 100 atrakcji m.in. pokaz robotów policyjnych, antyterrorystyczne maszyny rozbrajające ładunki wybuchowe, kosmiczni zwiadowcy, wyścigi robotów, roboty latające i wiele innych.

Cieszymy się, że mamy możliwość pokazania szerokiej publiczności osiągnięć polskiej robotyki. To będzie wyjątkowa noc, pełna niespodzianek, konkursów, ciekawa zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych osób fascynujących się najnowszymi technologiami, i dla wszystkich pozostałych – mówi dyrektor PIAP dr inż. Jan Jabłkowski.

Podczas II Nocy w niedostępnych na co dzień wnętrzach Instytutu przywitają gości różnego rodzaju roboty powstające w PIAP m.in.: roboty antyterrorystyczne, rehabilitacyjne, latające i przemysłowe. Dla fanów mocnych wrażeń organizatorzy polecają pokazy policji i straży pożarnej, podczas których specjalne jednostki pokażą jak roboty pirotechniczne rozbrajają bomby i wykrywają niebezpieczne chemiczne substancje.

Flagowe konstrukcje PIAP wezmą również udział w wyścigach robotów, a o ich wynikach zadecydują odwiedzający, sterując nimi podczas biegu. Na miłośników rywalizacji będą jeszcze czekały walki robotów sumo, a także wyścigi Formuły 1, czyli line-followerów. Podczas święta robotyki nie zabraknie, niezwykle popularnych robotów humanoidalnych NAO zbliżonych swym kształtem do ludzi. Te maszyny potrafią tańczyć, śpiewać i mówić. Chętni będą mogli przejąć dowodzenie nad materią i zadecydować o ich działaniu.

W Parku Robotów Latających zaprezentują się wojskowe drony – bezzałogowe statki latające, a quadro-, hepto-, hekto- i optokoptery – robotyczni paparazzi – sfilmują całe wydarzenie. Świat mechanicznych zwierząt reprezentować będą „Trąba Słonia”, „RoboPies”, „RoboLew” i najnowszy model „CyberRyby” – piątej generacji, pływający w ogrodowym basenie. Miłośników motoryzacji może zainteresować obecność autonomicznego samochodu „Jurek” – innowacyjnego wynalazku studentów z Wrocławia.

Przez cały czas trwania wydarzenia przed wejściem do Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP będzie można wziąć udział w warsztatach Robot Dance. Organizatorzy nie zapomnieli o specjalnym atrakcjach dla najmłodszych, m.in. o konkursie na najlepszy RoboStrój, w którym do wygrania będą półkolonie Małego Inżyniera czy specjalnych warsztatach z robotyki dla całej klasy zwycięzcy.

Dodatkową atrakcją będzie Park Technologii Kosmicznych prezentujący elementy sond i robotów badających inne planety. Z kolei w ramach Parku Współczesna Inżynieria – Zaawansowane Projektowanie Robotów zwiedzający będą mogli zeskanować własną twarz lub przyniesiony przez siebie przedmiot oraz zapoznać się z technologią przyrostowego wytwarzania i na żywo zobaczyć jak powstają wydruki 3D, z których budowane są między innymi konstrukcje robotów. Na fanów wirtualnego świata czekać będą symulatory – a w nich misja podjęcia bomby i przeniesienia jej w bezpieczne miejsce.

Noc Robotów rozpocznie się w piątek 24 maja o godz. 17 i potrwa do północy. Roboty będzie można oglądać w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP w Al. Jerozolimskich 202 w Warszawie.

Więcej informacji na stronie internetowej PIAP.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt