MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Gadający wieloryb i teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów w Centrum Nauki Kopernik, nocna gra terenowa w Ogrodzie Botanicznym UW i pokazy oraz doświadczenia w Muzeum Marii Skłodowskiej – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez placówki naukowe dla uczestników warszawskiej 10. Nocy Muzeów.

Od godzinie 20:00 CNK udostępni w sobotnią noc m.in. cyberakwarium, pełne cyberroślin i cyberryb. Stanie ono przed wejściem do placówki, a goście będą mieli niecodzienną szansę "porozmawiania" z wielorybem. Przed budynkiem CNK odbędzie się też pokaz baniek mydlanych. Małe i duże. Okrągłe i kwadratowe. Płonące i dymiące. Zaprezentujemy bańki wszelkiej maści i pokażemy jak je tworzyć – można przeczytać na stronie "Kopernika".

Na patio co pół godziny będzie można zobaczyć eksperymenty wykorzystujące właściwości lodowatego ciekłego azotu. W tym samym miejscu możliwe będą teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów i dobrze o tej porze roku widzialnego Saturna.
W laboratoriach "Kopernika" organizowane będą specjalne doświadczenia, np. przybliżające zjawisko chemiluminescencji czy świecące glony. W laboratorium fizycznym będzie można stworzyć napisy z piorunów, poznać elektrostatyczny akcelerator i wejść w kontakt z lewitującymi nadprzewodnikami. Swoje podwoje otworzy też pracownia robotyczna, a w planetarium odbędzie się specjalny interaktywny pokaz "Kosmiczny ekspress".

Po raz drugi w Nocy Muzeów weźmie udział Uniwersytet Warszawski. W Muzeum UW zostanie zaprezentowana luneta astronomiczna sprowadzona z Obserwatorium Astronomicznego UW specjalnie na tę okazję. Będzie można zwiedzić uniwersytecką szklarnię, Pałac Kazimierzowski, siedzibę Akademickiego Radia Kampus, zaś w Auditorium Maximum zapoznać się z prezentacją „Uniwersytet wczoraj i dziś na starych zdjęciach i pocztówkach”.

Wśród atrakcji będzie też prezentacja niezwykłych miejsc w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej i oprowadzanie po Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Będzie też okazja, by odkryć uroki Ogrodu Botanicznego UW nocą. Oprócz możliwości spaceru, przewidziano wykład o sowach, nocną grę terenową „Szalej ze strzygą” i poranny – niedzielny – spacer ornitologiczny „Trele o świcie”.

Do późna w nocy otwarte będzie również Muzeum Ewolucji, które proponuje m.in. prezentację mikroskamieniałości pod mikroskopem, tworzenie panoramy mezozoicznego świata, projekcję filmów na temat ostatnich odkryć polskich paleontologów i otwarte warsztaty origami z dinozaurami.

Równie ciekawie zapowiada się sobotni wieczór w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Odbędą się rozmaite pokazy i doświadczenia, lekcje Marii Skłodowskiej-Curie i zabawy z robotami. Jak przekonują organizatorzy, będzie można również m.in. zwiedzić magiczny kolorowy ogród, pełny ciekawej chemii i niezwykłych substancji, sprawdzić, czy barwniki mają duszę, zobaczyć, czy jajka umieją pływać i spróbować wbić gwóźdź bananem. Odbędzie się też konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie, Koperniku i Janie Czochralskim.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt