MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Podczas międzynarodowej konferencji ”IREG Forum on University Rankings”, która odbyła w Warszawie 16-17 maja br. ogłoszono, że Ranking Szkół Wyższych przygotowywany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” oraz QS Word University Ranking przygotowywany przez QS Intelligence Unit przeszły pozytywnie procedurę audytu prowadzonego przez IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. Rankingi te uzyskały prawo do posługiwania się logiem „IREG Approved” potwierdzającym, że metodologia oraz sposób przygotowania i publikacji tych rankingów spełniają międzynarodowe kryteria wysokiej jakości.

- Krajowe i międzynarodowe rankingi uniwersyteckie postrzegane są jako efektywne narzędzia informowania kandydatów na studia, a także podnoszenia poziomu szkolnictwa wyższego i monitorowania skuteczności reform podejmowanych w tym zakresie – mówi dr Jan Sadlak, prezydent IREG Observatory. – Dlatego powstała potrzeba niezależnego audytu jakości samych rankingów.

W celu prowadzenia audytu IREG Observatory powołał zespół niezależnych ekspertów, którego prace koordynuje prof. Klaus Huefner z Berlina. – Zasady audytu ogłoszone zostały przez IREG Observatory w maju 2011 roku na konferencji UNESCO w Paryżu. Rankingi, które pozytywnie przejdą międzynarodowy audyt, prowadzony na zasadach dobrowolności, będą miały prawo używać znak jakości „IREG Approved” gwarantujący, że ranking przygotowany został z zachowaniem wysokich profesjonalnych standardów – podkreśla Huefner. Szczegółowe informacje na temat metodologii audytu: www.ireg-observatory.org

Jako pierwsze na świecie procedurę audytu przeszły pozytywnie rankingi przygotowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i QS Intelligence Unit. Rankingi publikowane przez te organizacje uzyskały prawo do posługiwania się logiem „IREG Approved” potwierdzającym, że metodologia oraz sposób ich przeprowadzenia i publikacji spełniają międzynarodowe kryteria wysokiej jakości. Przyznane certyfikaty ważne są do 31 grudnia 2016.

Ranking Szkół Wyższych przygotowywany jest przez Fundację Edukacyjną Perspektywy od 2000 roku. Jest jednym z najlepiej znanych na świecie rankingów krajowych. Publikowany jest na stronach internetowych: ranking.perspektywy.pl (w języku polskim) oraz ranking.perspektywy.org (w języku angielskim).

- Jesteśmy dumni, że polski Ranking Szkół Wyższych jako pierwszy narodowy ranking na świecie uzyskał znak jakości „IREG Aprroved” – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. – Troska o jakość i wiarygodność rankingu zawsze stała w centrum naszej uwagi. Bardzo się cieszę, że zostało to zauważone i nagrodzone przez zespół międzynarodowych ekspertów.

Audyt rankingu Perspektyw przeprowadzony został przez zespół w składzie: Jamil Salmi, przewodniczący, globalny ekspert w zakresie edukacji, były koordynator ds. szkolnictwa wyższego w Banku Światowym w Waszyngtonie, Carla van Cauwenberghe z Ministerstwa Edukacji Holandii oraz Patricia Georgieva z Centrum ds. Wspierania Kwalifikacji i Jakości w Bułgarii.

QS World University Rankings przygotowywany jest od 2004 roku przez QS Intelligence Unit (Wielka Brytania) i jest rankingiem międzynarodowym. Obok rankingu głównego ocenione zostały również przygotowywane przez QS Intelligence Unit rankingi regionalne QS World University Ranking Asia and QS World University Ranking Latin America. Rankingi te też uzyskały certyfikat “IREG Approved”. Więcej informacji: topuniversities.com.

- QS stawia sobie za cel przestrzeganie najlepszych praktyk w zakresie rankingów. Jesteśmy oczywiście zadowoleni, że jako pierwszy międzynarodowy ranking na świecie uzyskaliśmy znak "IREG Approved" - mówi Ben Sowter, szef ds. badań w QS. - Oprócz samego wyniku, jest to sygnałem otwartości naszych systemów i procedur na zewnętrzne, niezależne oceny oraz pokazuje tę właśnie transparentność, której oczekujemy od uczelni.

Audyt rankingu QS przeprowadzony został przez zespół: Tom Parker, przewodniczący, ekspert w Instytucie Polityki Szkolnictwa Wyższego w Waszyngtonie, USA, Stanisław Chwirot, dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej w UMK w Toruniu, Sadiq Sait Mohammed, dyrektor ds. IT na Uniwersytecie Ropy i Minerałów im. Króla Fahda w Dhahranie, Arabia Saudyjska oraz Akiyoshi Yonezawa, profesor Uniwersytetu Nagoya w Japonii.


IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence (w skrócie: IREG Observatory) jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit zrzeszającym organizacje publikujące rankingi oraz uniwersytety. Celem stowarzyszenia jest umacnienie publicznego zaufania do rankingów i działanie na rzecz lepszego ich rozumienia. Założycielami IREG Observatory była grupa twórców i analityków rankingów, którzy spotykali się od 2002 roku i znani byli jako International Ranking Expert Group (IREG). Jako stowarzyszenie non-profit IREG Observatory powstało w 2009 i zarejestrowane jest w Brukseli, a jego Sekretariat mieści się w Warszawie. Strona internetowa: ireg-observatory.org.

Fundacja Edukacyjna “Perspektywy” jest niezależną organizacją non-profit założoną w 1998 roku w celu wspierania nauki, kultury i edukacji. Radę Fundację stanowią byli rektorzy i osoby zaufania publicznego. Wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) fundacja prowadzi od 2005 roku program promocji polskiego szkolnictwa wyższego za granicą „Study in Poland”. Strona fundacji: perspektywy.org.

QS Quacquarelli Symonds to międzynarodowa firma konsultingowa założona w 1990 roku. QS określa siebie jako światową sieć w zakresie szkoleń i edukacji. Jako autorzy QS World University Rankings, wydarzeń promocyjnych, publikacji oraz innowacyjnych rozwiązań dla uniwersytetów firma zapewnia efektywne sposoby kontaktowania szkół wyższych z najbardziej uzdolnieniami studentami na świecie. Strona internetowa: qs.com.

Dodatkowych informacji udziela:
Bianka Siwińska, Perspektywy, tel. +48 501 535 785, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt