Akcje Erasmus Mundus oraz Budowanie potencjału w dziedzinie szkolnictwa wyższego- Komisja Europejska publikuje listy projektów rekomendowanych do dofinansowania.
W ostatnich tygodniach Komisja Europejska opublikowała pierwsze listy projektów rekomendowanych do dofinansowania w ramach działań centralnych sektora szkolnictwa wyższego. Wyniki dotyczą dwóch akcji - Erasmus Mundus i Budowanie potencjału w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Akcja Erasmus Mundus ma na celu promowanie doskonałości i umiędzynarodowienie instytucji szkolnictwa wyższego poprzez programy studiów na całym świecie - na poziomie studiów magisterskich - realizowanych i uznawanych wspólnie przez instytucje szkolnictwa wyższego z siedzibami w Europie i otwartych na instytucje w innych krajach świata. W ramach ww. akcji rozróżniamy 2 typy działań:
- na realizację wspólnych studiów magisterskich,
- wsparcie przygotowania wysokiej jakości programów studiów na poziomie magisterskim.
W konkursie na projekty wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus (Erasmus Mundus Joint Masters - EMJM) 6 polskich jednostek znalazło się wśród projektów rekomendowanych do dofinansowania:
- 2 polskie uczelnie znalazły się w konsorcjach w charakterze partnera - Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Warszawska
- 4 jednostki w charakterze partnera stowarzyszonego - Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Łódzka, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Politechnika Poznańska.
W konkursie na dopracowanie przygotowywanych wspólnych studiów zgodnych z założeniami akcji Erasmus Mundus (Erasmus Mundus Design Measures – EMDM) 2 projekty z udziałem polskich uczelni znalazły się na liście rekomendowanej do uzyskania dofinansowania, tj. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W ramach działania Budowanie potencjału realizowane są projekty współpracy międzynarodowej oparte na wielostronnych partnerstwach między organizacjami działającymi w obszarze szkolnictwa wyższego. Działania podejmowane w ramach projektów mają przynosić korzyści uprawnionym państwom trzecim niestowarzyszonym z Programem oraz ich instytucjom i systemom szkolnictwa wyższego. Projekty z zakresu budowania potencjału zwykle skupiają się na trzech głównych działaniach:
- opracowywania programów nauczania,
- modernizacji zarządzania i kierowania instytucjami szkolnictwa wyższego i systemami szkolnictwa wyższego
- wzmacnianiu związku między szkolnictwem wyższym i szerszym środowiskiem gospodarczo-społecznym.
W tegorocznej edycji konkursu na projekty z zakresu budowania potencjału w dziedzinie szkolnictwa wyższego (Capacity Building in Higher Education – CBHE) w 13 konsorcjach projektowych znalazło się 14 polskich jednostek z czego:
- 2 uczelnie jako koordynator projektu: Politechnika Gdańska (2 projekty) oraz Uniwersytet Łódzki;
- 10 jednostek jako partnerzy: Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk - IMP PAN, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Warszawska, Akademia Leona Koźmińskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II;
- 2 jednostki jako partnerzy stowarzyszeni: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.
W katalogu działań centralnych dla sektora szkolnictwa wyższego oprócz akcji Erasmus Mundus i Budowania potencjału, można realizować jeszcze Sojusze na rzecz innowacji i akcje Jean Monnet. Wszystkie te działania centralne zarządzane przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury (EACEA) w Brukseli.
Aby poznać możliwości realizacji projektów centralnych w dziedzinie szkolnictwa wyższego Erasmus+, zapraszamy do kontaktu pracownikami Narodowej Agencji Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności sektora Szkolnictwa Wyższego lub zapraszamy do najbliższego Erasmus+ InnHUB.
Do tej pory na mapie Polski funkcjonuje 7 Centrów Innowacji Erasmus+ InnHUB. Biura zlokalizowane są we Wrocławiu na Politechnice Wrocławskiej, w Łodzi na Politechnice Łódzkiej, w Krakowie na Uniwersytecie Ekonomicznym, w Opolu na Politechnice Opolskiej (we współpracy z Uniwersytetem Opolskim), w Gdańsku na Uniwersytecie Gdańskim, Katowicach w siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz w Poznaniu na Politechnice Poznańskiej.
Szczegółowe informacje: https://erasmusplus.org.pl/erasmus-innhub