MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Lubisz obserwować świat wokół siebie? Czy chcesz wcielić się w rolę badacza terenowego i spojrzeć z nowej perspektywy na swoje codzienne doświadczenia? Jeżeli tak, to jesteś doskonałym kandydatem na uczestnika letnich warsztatów organizowanych przez Instytut Socjologii UW.

Aby wziąć udział w warsztatach należy jedynie napisać krótki esej (1200-2000 słów) związany z tematem przewodnim, który w tym roku brzmi "My, dzieci sieci. Jacy jesteśmy?".

Po wydarzeniach wokół ACTA Piotr Czerski napisał o młodym pokoleniu: Dorastaliśmy z siecią. To nas odróżnia, to czyni nieoczywistą z waszej perspektywy, ale istotną różnicę: my nie surfujemy, a sieć nie jest dla nas miejscem czy wirtualną przestrzenią. Sieć nie jest dla nas czymś zewnętrznym wobec rzeczywistości, ale jej elementem. My nie korzystamy z sieci, my w niej i z nią żyjemy. (Polska Dziennik Bałtycki, 11-12 lutego 2012).

A czym dla Was jest sieć? Czy zgadzacie się na określenie „dzieci sieci”? Jak funkcjonowalibyście bez sieci, czy robiłoby wam różnicę, kim bylibyście bez niej? Czy wszyscy korzystają z sieci w podobny sposób, czy mają te same możliwości i umiejętności? Jakie są szanse i zagrożenia niesione przez sieć? Jak sieć przyczynia się do zmian w następujących sferach: szkoła, proces nauczania, relacje nauczyciel-uczeń; uczestnictwo w kulturze i sztuce, prawa autorskie; stare media, książka, prasa, radio, telewizja; język, sposoby komunikacji; aktywność obywatelska, charakter wspólnoty lokalnej i narodowej; relacje rodzinne i koleżeńskie; tożsamość; zabawa, rozrywka; nauka i technika; pamięć jednostkowa i zbiorowa, dostęp do informacji; polityka i dyskurs publiczny; rynek pracy, organizacja pracy…?

Jakie są i przyczyny i konsekwencje opisanych przez was zjawisk? Trzy strony to niewiele miejsca na złożoną analizę – organizatorom zależy, abyście skupili się na codziennym doświadczeniu, wybrali interesujący fragment waszej rzeczywistości i zanalizowali go.

A dla amatorów fotografii przewidziano dodatkową kategorię konkursową: esej wizualny. Możecie stworzyć opowieść składającą się z serii 10-20 zdjęć. Pamiętajcie, że to nie tylko konkurs fotograficzny. Zdjęcia powinny tworzyć jednolitą całość. Należy dołączyć do nich krótki komentarz (300-500 słów).

A nagroda? Podczas SocjoSzkoły macie szansę m.in. poznać tajniki prowadzenia wywiadów. Dowiecie się, jak pytać, by uzyskać odpowiedź i jak obserwować, by nie być samemu obserwowanym, a widzieć to, co ukryte. Ale letnie warsztaty nie tylko zrobią z Was socjologów, ale przede wszystkim pokażą od kuchni, jak fascynująca może być nauka w działaniu. Właśnie w działaniu – przekonacie się, że socjologia to wcale nie słupki sondaży przedwyborczych i telewizyjne gadające głowy, ale wciągająca i zaskakująca przygoda, która pozwala poznać Innego i przez to zrozumieć nas samych.

Instytut Socjologii UW to jeden z wiodących w Polsce ośrodków kształcenia i badań socjologicznych. To miejsce czynnej wymiany myśli oraz skupiające różnorodne osobowości. Będziecie mieli okazję pracować pod okiem jego pracowników i studentów. Poznacie miejskich aktywistów oraz ludzi działających na polu kultury.

Z nadesłanych prac jury wybierze kilkanaście najciekawszych, a ich autorzy zostaną zaproszeni do udziału w SocjoSzkole w dniach 24-26 czerwca. Organizatorzy zapewniają zwrot kosztów przejazdu, nocleg, wyżywienie oraz narzędzia niezbędne do realizacji zadań warsztatowych.

Zatem rozejrzyjcie się wokół siebie i nie bójcie się atakować problemu z każdej strony. Prace należy wysyłać do 26 maja. Rozstrzygniecie konkursu 3 czerwca.

Jeżeli chcesz zobaczyć, co wydarzyło się podczas poprzednich edycji SocjoSzkoły, bądź zapoznać się z regulaminem, wejdź na stronę internetową konkursu.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. Актуальное Леон бет зеркало всегда под рукой для ставок в любое время.