REKLAMA


REKLAMA


Zastanawiając się jak spowodować, aby uczelnie działające w Polsce były lepsze, prof. Andrzej Jajszczyk, założyciel i pierwszy dyrektor Narodowego Centrum Nauki, proponuje by „przemyśleć i zrewidować całą politykę naukową”. Ze swej strony autor proponuje odważniejsze podejście do takich spraw jak zróżnicowanie uczelni, zróżnicowanie wynagrodzenia dla specjalistów a także proponuje „odpłatność za studia”. 

Próby udawania, że wszystkie uczelnie mogą mieć jednakowo wysoki poziom i tym samym powinny być identycznie finansowane, są skazane na niepowodzenie – stwierdza prof. Jajszczyk. - Szkoły wyższe nie tylko różnią się poziomem kształcenia i prowadzonych w nich badań, ale także powinny różnicować swój profil zgodnie z potrzebami regionu czy, w niektórych przypadkach, całego kraju… Wyższa szkoła zawodowa, kształcąca na przykład wysokokwalifikowane kadry inżynierskie na potrzeby gospodarki regionu, może być w konkretnym miejscu cenniejsza niż średniej klasy uniwersytet badawczy.

Efektywność działania szkolnictwa wyższego i jego jakość mogłoby zwiększyć wprowadzenie odpłatności za studia powiązane z systemem stypendiów i kredytów dla studentów... Odpłatność za studia pozwoliłaby na uniknięcie absurdalnej sytuacji, w której podatnicy w Polsce finansują w całości studiowanie osób, które następnie podejmują pracę w znacznie bogatszych od nas krajach.

Wysokość … wynagradzania powinna zależeć od „wartości rynkowej” danego specjalisty. Nie da się teraz zatrudnić, na przykład, znakomitego badacza z obszaru sztucznej inteligencji, oferując mu wynagrodzenie równe poborom naukowca reprezentującego dobrze ustabilizowaną dyscyplinę z dużą liczbą kandydatów.

Całość tekstu na łamach „Wszystko co Najważniejsze”: https://wszystkoconajwazniejsze.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!