MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Panie i panowie, konkurs EuroSkills Gdańsk 2023 został oficjalnie otwarty!

Na stadionie Polsat Plus Arena wieczorem 5 września spektakularnie rozpoczęło się święto utalentowanych młodych ludzi, którzy łączą pasję z najwyższej klasy umiejętnościami zawodowymi. Inauguracja konkursu do złudzenia przypominała ceremonie otwarcia igrzysk olimpijskich – zabrakło tylko znicza olimpijskiego.

Parada narodów (prezentowały się 32 kraje oraz drużyna wolontariuszy), przemowy VIP-ów (m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej; Teija Ripattila, prezes zarządu WorldSkills Europe; dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji) i inspiracyjne mowy mistrzów olimpijskich w sporcie (m.in. Zbigniew Bródka, polski panczenista; Marcin Gortat, koszykarz), uroczyste (przysięgi na flagę WordSkills) i proste słowa (historie byłych zawodników WorldSkills). Do tego mnóstwo wrażeń estetycznych (pokazy malowania piaskiem – Tetiana Halicyna i światłem, pokazy taneczne, mnóstwo muzyki) i momentami sportowa atmosfera (oprócz flag wśród publiczności można było zobaczyć osoby z… szalikami kibiców jak na meczach reprezentacji Polski). Tak w wielkim skrócie można opisać ceremonię otwarcia największego w Polsce i Europie konkursu umiejętności branżowych dla młodych (18-25 lat) ludzi, który po raz pierwszy w historii jest organizowany w Polsce.  

Witając zawodników z Europy, Małgorzata Jarosińska-Jedynak stwierdziła: Jesteście tu nie tylko po to, by rywalizować ze sobą, ale przede wszystkim, by uczyć się od siebie nawzajem. Wasze umiejętności pomagają budować mosty między naszymi krajami. Niech te zawody staną się symbolem talentu i możliwości młodych ludzi. W podobnym duchu zakończył swoją przemowę Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji), który zwrócił się ze sceny do zawodników: To dzięki wam jesteśmy jedną wspólnotą, jedną Europą.

Dyrektor Paweł Poszytek przyznał na początku swojej przemowy, że kiedy kilka lat temu Polska przystępowała do inicjatywy WorldSkills, a on sam obserwował po raz pierwszy konkurs umiejętności branżowych, nawet w najśmielszych snach nie przypuszczał, że w 2023 roku będziemy organizatorem imprezy o tej randze. Zbieg okoliczności (z powodu agresji na Ukrainę zawody zostały odebrane Rosji), umiejętne wykorzystanie szansy i ekspresowo przygotowany plan działania sprawiły, że to właśnie Polsce przypadł zaszczyt organizacji konkursu.

Rywalizacja zawodników rozpoczyna się 6 września na imponującym gabarytami (impreza rozgrywać się będzie na 53 tys. m kw. łącznie – hale i namioty) na terenie AmberExpo (konkurs jest otwarty dla publiczności). Zmagania w 42 konkurencjach trwać będą trzy dni, by w ich efekcie spośród 576 zawodników wyłonić zwycięzców – najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Polska drużyna w tym roku jest wyjątkowo liczna – wystawiamy aż 41 zawodników, którzy rywalizować będą w 36 konkurencjach (w pięciu konkurencjach startują dwuosobowe zespoły).

Energia, talent, entuzjazm – te trzy słowa powtarzały się najczęściej w trakcie ceremonii otwarcia konkursu EuroSkills Gdańsk 2023. Trzymamy kciuki za wszystkich zawodników, choć szczególnie za polską drużynę (przeczytaj rozmowy z polskim teamem). Niech zgodnie ze słowami, jakie padły ze sceny w czasie przysięgi, walczą uczciwie, w zgodzie z kodeksem etycznym i wartościami europejskimi. I niech wyjadą z Gdańska zainspirowani i z jeszcze większym apetytem na doskonałość w swoich dziedzinach.

Magda Tytuła

EuroSkills Gdańsk 2023 w liczbach

  • 8 edycja zawodów europejskich
  • 32 krajów
  • 42 konkurencje
  • 572 ekspertów
  • 576 zawodników
  • 53 000 m2 powierzchni (hale AmberArena, Amber Expo i miasteczko umiejętności, czyli 16 namiotów, w których rozgrywane będą zawody)


 

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!