MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Czym są konkursy organizowane w ramach ogólnoświatowej inicjatywy WorldSkills? Dla jednych (zawodnicy) to oczywiście rywalizacja o medale i możliwość porównania swoich umiejętności z poziomem znawstwa, jaki reprezentują młodzi ludzie (uczniowie, studenci i młodzi pracownicy) z innych krajów. Dla drugich to znakomity przegląd tego, jak konkretnie wygląda codzienna praca w różnych profesjach i branżach.

Spacerując 6-8 września po rozległym (53 tys. m kw.!) terenie „miasteczka umiejętności”, jak nazwano wybudowane specjalnie na konkurs EuroSkills Gdańsk 2023 namiotowe konstrukcje między halą AmberExpo a stadionem Polsat Plus Arena, można się nauczyć naprawdę wiele. Nic zatem dziwnego, że „spacerowiczów” są tłumy – pod AmberExpo przyjeżdżają non stop kolejne klasy i szkoły. Schemat każdej z tych szkolnych wycieczek: najpierw krótka zbiórka organizacyjna z nauczycielem, a potem uczniowie rozpierzchają się po namiotach (i do foodtrucków), by obserwować, jak radzą sobie w konkursie podobni im wiekiem albo niewiele starsi od nich ludzie.

Ten konkurs to taka praktyczna lekcja doradztwa zawodowego: znakomita okazja, by na żywo przekonać się, co oznacza praca w różnych zawodach, i stwierdzić, czy widzimy się w danej profesji, czy jednak nie – mówią mi nauczycielki z Technikum nr 3 w Malborku. Szkoła organizowała już wycieczki dla uczniów, gdy w Gdańsku trwały eliminacje krajowe do konkursu, ba, wystawiła nawet swoich przedstawicieli do rywalizacji (nie powiodło im się). Teraz jak inne szkoły z Gdańska i okolic wykorzystują okazję, by przyjrzeć się, jak radzą sobie najbardziej utalentowani zawodnicy z całej Europy.

A patrzeć jest na co. W „tematycznie” zorganizowanych namiotach (podzielone według branż) pracują z rumieńcami na twarzach młodzi profesjonaliści. Niezależnie od tego, jaką branżę reprezentują (jest tu 42 konkurencje! – od usług społecznych w rodzaju rzeźnictwa czy fryzjerstwa, ale też opieki zdrowotnej czy obsługi gości hotelowych, przez technologie budowlane i transport, po profesje z dziedziny IT czy zarządzania), łączy ich jedno: ogromne skupienie na wykonywanych zadaniach. Przechadzając się po namiotach, można zatem podpatrzeć, jaki charakter ma praca w danym zawodzie (np. siedzący tryb pracy grafika komputerowego kontra praca w ciągłym ruchu w przypadku technologa mody), czy potrzebna jest w nim fizyczna siła (np. rzeźnicy „opracowujący” wielkie połacie mięsa), czy może raczej poczucie estetyki i precyzja (np. florystyka) albo empatia i życzliwość (np. opieka zdrowotna). Wizyta w miasteczku umiejętności może być lepsza niż cały rok lekcji z przygotowania do wyboru zawodu!

Nic dziwnego, że pod AmberExpo widać młodzież ze szkół średnich (decyzje dotyczące kształcenia wyższego), ale także ich młodszych kolegów. Ola Kacperska chodzi do VII klasy Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku. – Przyjechaliśmy tu na wycieczkę szkolną i możemy sami chodzić i oglądać, co chcemy. Sama nie wiem jeszcze, do jakiej szkoły średniej pójdę, ale lubię gotować i dlatego przyszłam do tego namiotu [namiot I z konkurencjami: gotowanie, serwis restauracyjny, piekarstwo, cukiernictwo – przyp. red.]. Ja też biorę udział w różnych konkursach, według mnie są one po to, żeby rozwijać swoje pasje.

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło uczy języka niemieckiego w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku. W pierwszy dzień zawodów przyjechała na EuroSkills Gdańsk 2023 z innymi nauczycielkami i klasami pierwszymi, w następne dni zorganizowane zostaną wycieczki klas drugich (7 września) i trzecich oraz czwartych (8 września). – Uważam, że to świetne wydarzenie nawet dla młodzieży z liceów i nawet dla pierwszoklasistów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole średniej i są na takim starcie swojej kariery zawodowej. Mogą się tu zainspirować nie tylko do konkretnych profesji, ale przede wszystkim do rozwijania swoich umiejętności, wiedzy i pasji. Takie współzawodnictwo, jakie tu obserwują, udowadnia naszym uczniom, że warto się kształcić, bo dzięki temu można się porównywać z innymi w szerszym międzynarodowym gronie, realizować swoje ambicje. Jednak najważniejsze jest, że ten konkurs pokazuje, że szkoła to nie tylko nauka w klasach, że ze swoją wiedzą można wyjść poza ławki szkolne.

Konkurs potrwa do 8 września. W czasie uroczystej ceremonii zamknięcia 9 września poznamy zwycięzców. Mamy wielkie nadzieje, że znajdą się wśród nich także reprezentanci z Polski!

Magda Tytuła 

fot. Materiały Organizatora

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!