MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


artykuł sponsorowany

Wielu absolwentów uczelni wyższych nie jest w stanie znaleźć pracy. Po części jest to wina programów edukacyjnych, które skupiają się na przekazywaniu wiedzy teoretycznej. Zbliżają się wakacje, warto więc pomyśleć nad dobrym stażem, który zaowocuje zdobyciem tak cennych umiejętności praktycznych.

Studiowanie to nie tylko nauka

W obecnej, trudnej sytuacji na rynku pracy samo studiowanie i dyplom ukończenia uczelni często nie wystarczają dlatego studenci już w trakcie nauki powinni czynnie szukać swojego miejsce w świecie biznesu. Dzisiaj zmienił się model studiowania i programy edukacyjne przewidują zdecydowanie mniej godzin zajęciowych niż jeszcze parę lat temu. Z jednej strony to źle, bo mniej materiału zostaje zrealizowanego. Z drugiej jednak strony wolny czas można poświecić na poszukiwania w znalezieniu najodpowiedniejszej drogi zawodowej. Ukończenie uczelni wyższej z „czystym CV”, bez doświadczenia w pracy, gwarantuje jedynie bezrobocie. Samo studiowanie stało się swego rodzaju standardem i aby zdobyć pracę, trzeba robić coś ponad to.

Staże i praktyki studenckie

Cieszą się one w Polsce coraz większą popularnością ponieważ dają okazję do poznania środowiska biznesu, nawiązania cennych znajomości a w końcu wypracowania tak zwanych umiejętności miękkich. Uczestnictwo w stażach i praktykach pomaga m. in. rozwinąć umiejętności organizacyjne, które jak się okazuje studenci posiadają je w stopniu minimalnym. To jest to czego oczekują pracodawcy a czego student bez odpowiedniego, praktycznego doświadczenia nie jest w stanie wnieść do pracy. Staż jest więc świetnym miejscem, aby zweryfikować swoją wiedzę, umiejętności i wyobrażenia na temat danego zawodu. Często zdarza się, że studenci przypadkowo wybierają kierunek nauczania niezgodnie z ich zainteresowaniami i pasjami i w efekcie po paru latach pracy w zawodzie wypalają się. Umiejętność przyznania się do błędu jest czymś co powinien posiadać każdy dorosły człowiek. Kiedy uświadomimy sobie błąd, powinniśmy zrobić wszystko żeby zminimalizować jego negatywne skutki. Nie chodzi o zmianę kierunku, ale zdobywanie praktyki w tych obszarach w których człowiek czuje, że może mieć szansę na osiągnięcie sukcesu. Najgorzej tłumaczyć błąd konsekwencją podejmowanych decyzji – mówi Katarzyna Chwiałkowska, psycholog biznesu w biurze karier Akademii Finansów i Biznesu Vistula

Staży można szukać przez cały rok. Natomiast w przypadku programów wakacyjnych, należy rozpocząć poszukiwania dużo wcześniej, nawet na początku letniego semestru akademickiego. Najlepsze firmy prowadzą rekrutację już w kwietniu, część z nich stara się zamknąć nabory w tym samym miesiącu. Niektóre korporacje dysponują nawet około 150. miejscami stażowymi.

Jak znaleźć dobry staż?

Wartościowego stażu najlepiej szukać przez uczelniane biuro karier. Dobrze działające jest swego rodzaju centrum dowodzenia i zarządzania współpracą z partnerami biznesowymi. Biuro karier na naszej uczelni prowadzą osoby, które posiadają 15-letnie doświadczenie w środowisku biznesowym. Znając jego realia jesteśmy w stanie pokazać studentom jak się w nim poruszać. Zależy nam na budowaniu pozytywnych relacji między studentem a firmą, które zaowocują otrzymaniem ciekawej pracy – mówi Anna Plewa, dyrektor ds. Współpracy z Biznesem i Rozwoju Studentów Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Biuro podczas 2 lat pracy przeprowadziło warsztaty edukacji komunikacyjnej, autoprezentacji oraz pracy zespołowej dla ponad 600. studentów. Dzięki takim działaniom każdego roku 15% studentów po stażu dostaje propozycję stałej pracy. W tym roku program stażowy Akademii Vistula, współfinansowany przez UE obejmuje około 40 miejsc. Jak się okazuje jest to „kropla w morzu potrzeb”, ponieważ każda firma współpracująca składa zapotrzebowanie na około 20 kandydatów rocznie. W takiej sytuacji biuro karier wybiera najciekawsze oferty.

Aby dostać się na staż do firm o uznanej renomie trzeba przejść normalny proces rekrutacji. Często zanim trafi się na rozmowę do pracodawcy, przechodzi się przez wstępną rekrutację prowadzoną przez biuro karier. W tym momencie oceniana jest dodatkowa działalność pozastudencka oraz weryfikacja pod kątem wartości brzegowych, czyli średnia ocen oraz dopasowanie do stanowiska. Następnie aranżowane jest spotkanie z przedstawicielami danej firmy.

Wszystkie doświadczenia wskazują na to, że jeżeli student w czasie nauki na uczelni wyższej prowadził jakiekolwiek aktywności dodatkowe, to jest o wiele bardziej skuteczny w zdobywaniu pracy. Dlatego nawet jeżeli komuś nie udało się dostać na staż, warto zastanowić się nad wolontariatami, które również są wysoko punktowane przez firmy – przyszłych potencjalnych pracodawców. Osoby, które doświadczyły czym jest komunikacja, realizowanie wspólnych celów, które musiały zmierzyć się z wyzwaniami są cały czas poszukiwane przez pracodawców.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!