MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Nagroda Jamesa Dysona zachęca młodych inżynierów do tego, by wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i wynajdowali nowe sposoby na poprawianie jakości życia dzięki technologii. W tym roku to innowacyjny system do rehabilitacji pulmonologicznej, Boreas, autorstwa nieformalnego startupu pd meds jest zwycięzcą w krajowym etapie konkursu.

Rekordowa liczba zgłoszeń i pomysły mogące zmienić życie nas wszystkich − tak można skwitować tegoroczną polską edycję Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, która właśnie dobiegła końca. Międzynarodowa krótka lista 20 wynalazków zostanie ogłoszona 18 października, natomiast zwycięzców międzynarodowego etapu konkursu poznamy 15 listopada.

W polskim etapie konkursu zwyciężył Boreas, czyli projekt, który może znacznie podnieść jakość funkcjonowania chorych oraz ułatwić pracę specjalistom. Pomysł zrodził się podczas pandemii COVID-19. Wirus ten nie ominął również bliskiej osoby jednego z członków zespołu pd meds. Borykała się ona z konsekwencjami przebytej choroby. Przebywający w tym czasie na targach medycznych team wpadł na pomysł stworzenia nowoczesnego i skutecznego urządzenia, które pomoże osobom zmagającym się z problemami płucnymi.

Nagroda w krajowym etapie konkursu wynosi 26 500 zł. Pozyskane przez zespół środki posłużą do zbudowania konstrukcji urządzenia oraz opracowania algorytmu umożliwiającego terapię pacjentów o różnych potrzebach. Udoskonalona zostanie również gra dla użytkowników. Członkowie zwycięskiego zespołu planują także sprawdzić skuteczność urządzenia na grupie pacjentów, a po sześciu miesiącach rozpocząć certyfikacje urządzenia.

Pd meds, startup będący inicjatorem zwycięskiego projektu Boreas tworzą:

Piotr Falkowski (28 l.) – doktorant Politechniki Warszawskiej i lider zespołu pd meds oraz ekspert w obszarze automatyzacji w rehabilitacji;

Maciej Pikuliński (28 l.) – doktorant Politechniki Warszawskiej i ekspert w obszarze algorytmów sterowania – w projekcie Boreas odpowiada za software;

Bazyli Leczkowski (24 l.) – student drugiego stopnia na Politechnice Warszawskiej i ekspert w obszarze szybkiego prototypowania; w projekcie Boreas odpowiada za hardware;

Anna Pastor (29 l.) – absolwentka Politechniki Wrocławskiej i ekspertka w obszarze projektowania zorientowanego na użytkownika; w projekcie Boreas odpowiada za kontakty z potencjalnymi użytkownikami.

Wśród wyróżnionych zgłoszeń w krajowym etapie konkursu znalazły się jeszcze dwa projekty z Krakowa. The Life Chariot autorstwa Piotra Tłuszcza – projekt przyczepy ewakuacyjnej oraz Innowacyjne materiały do regeneracji kości, stworzone przez zespół młodych wynalazców w składzie: Julia Radwan Pragłowska, Łukasz Janus, Aleksandra Sierakowska, Julita Śmietana.

Więcej: jamesdysonaward.org

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt