MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Kierująca Zakładem Zdrowia i Środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM prof. Grażyna Jasieńska została wybrana na sekretarza Międzynarodowego Towarzystwa Ewolucji, Medycyny i Zdrowia Publicznego (ISEMPH) na kadencję 2023-2027. Celem organizacji jest wspieranie komunikacji między naukowcami, studentami, klinicystami i specjalistami w dziedzinie zdrowia publicznego.

ISEMPH skupia badaczy i praktyków zainteresowanych ewolucyjnym podejściem do zdrowia w celu kompleksowego zrozumienia przyczyn chorób i opracowania nowych terapii i strategii zapobiegania chorobom. Corocznie organizuje konferencje i wydaje wraz z Oxford University Press czasopismo "Evolution, Medicine, and Public Health". W ramach zasobów on-line udostępnia ono bazę danych 1600 internetowych zasobów dydaktycznych. Prowadzi również ClubEvMed - odbywającą się dwa razy w miesiącu dyskusję online, w której uczestniczą naukowcy i studenci z całego świata.

Prof. Grażyna Jasieńska zajmuje się czynnikami wpływającymi na płodność, prewencją raka piersi i ewolucyjnym podejściem do zdrowia. Jest autorką wielu artykułów naukowych oraz książki o zdrowiu kobiet "The Fragile Wisdom: An Evolutionary View on Women’s Biology and Health" wydaną przez Harvard University Press (2013). Jest członkinią zespołów redakcyjnych zagranicznych pism dotyczących biologii człowieka i medycyny ewolucyjnej, ekspertką Komisji Europejskiej oraz Senior Research Scientist na Uniwersytecie Yale. Była stypendystką Radcliffe Institute for Advanced Study na Uniwersytecie Harvarda i Research Council of Norway.

Uzyskała tytuł magistra biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz tytuły magistra i doktora antropologii biologicznej na Uniwersytecie Harvarda w USA. Jest współzałożycielką i prezeską Fundacji Salus Publica, która prowadzi projekty badawcze mające na celu poprawę stanu zdrowia, zwłaszcza populacji wiejskiej.

Źródło: uj.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt