MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Nie kto inny, ale sam dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin, podczas odbywającego się we Władywostoku z udziałem Putina międzynarodowego Wschodniego Forum Ekonomicznego, winą za trudności, z jakimi boryka się Rosja, obarczył Zachód. Oskarżył go o "neokolonialne podejście w sferze edukacji i nauki" oraz manipulowanie uniwersyteckimi rankingami.

Wypowiedź Naryszkina nawiązuje do tego, że prawie dwie trzecie rosyjskich uniwersytetów (27 z 41) pogorszyło swoją pozycję w międzynarodowym rankingu uniwersytetów CWUR w porównaniu z 2022 r. Jednocześnie żadna rosyjska uczelnia wyższa nie znalazła się nawet w pierwszej dwusetce rankingu. Rosyjskie uczelnie nie znalazły się nawet w pierwszej setce rankingu ARWU opracowanego przez Chiny.

Naryszkin przyglądał się rankingom chyba bez zrozumienia, bo inaczej zauważyłby, że w tych niesprawiedliwie traktujących rosyjskie uczelnie „neokolonialnych” rankingach spektakularne sukcesy odnoszą, sięgając po coraz wyższe pozycje kosztem uczelni amerykańskich, zwłaszcza uniwersytety z Chin i innych krajów azjatyckich.  

Opr. KB

Źródło: wiadomosci.onet.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt