MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Punkt Zwrotny to nowoczesne EkoCentrum, które powstało na Pradze Północ (Warszawa). To tam rozwiązując poprzez doświadczanie, gry i rozwiązywanie ekozagadek można odkryć tajemnice fast fashion oraz bezpłatnie edukować młodzież (choć nie tylko) w zakresie cyrkularności i zrównoważonej mody.

Tematem przewodnim Punktu Zwrotnego jest branża modowa - to nie przypadek, bo młodzi ludzie budują swoją tożsamość poprzez stroje, dodatki i wygląd. Rocznie produkujemy aż 62 miliony ton odzieży, co piąta rzecz nigdy się nie sprzedaje i zostaje odpadem, a zaledwie 1 procent ubrań jest recyklingowana. Produkcja ciuchów to nie tylko zużywanie materiałów, ale też zużywane zasoby, np. na wyprodukowanie jednego T-shirta potrzeba ponad 8 tysięcy litrów wody.

Raporty trąbią o tym, że młodzież słyszała o zmianach klimatu, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi, żeby zrozumieć konsekwencje tych zmian, dlatego często młodzi przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej. Gra, współpraca, dobra grafika, multimedia i ekspercka wiedza przekazana w interaktywnej formie to składowe przepisu na Punkt Zwrotny - opowiada Małgosia Żmijska z fundacji Mamy Projekt.

Młodzież szkolna może już bezpłatnie odwiedzać Punkt Zwrotny. Joanna Studzińska z fundacji Mamy Projekt tłumaczy: Zapraszamy grupy młodzieży szkolnej do wspólnej zabawy w czterech pokojach tematycznych. Gracze będą wyłapywali manipulacje w reklamach i social mediach, zobaczą cyrkularność w praktyce, gdy posegregują odpady; sprawdzą, jak czytać metki; będą ratować las ścięty pod produkcję wiskozy i liczyć ile wody potrzeba do produkcji bawełny. Na koniec wszyscy spotkamy się w okrągłym forum, gdzie razem z edukatorem utrwalimy wiedzę zdobytą w Punkcie Zwrotnym.

EkoCentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88 w dawnej bramie FSO (teraz FSO Park). Żeby wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu klasy, wystarczy się zapisać - link do formularza. W weekendy w Punkcie Zwrotnym będą odbywać się warsztaty less waste, spotkania, wymiany ubrań, a EkoCentrum będzie współpracować z różnymi organizacjami ekologicznymi.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. immediate bitwave