MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Zidentyfikowanie i nazwanie kompetencji, czyli uświadomienie sobie, co wiemy i potrafimy, często nie jest proste. Szczególnie trudny może być początek tej drogi. Czy jeśli nauczyliśmy się czegoś sami, to może nam się to przydać w dalszej edukacji lub w pracy? Jak to nazwać i jak mówić o tym, aby inni nas zrozumieli i co więcej – zechcieli podjąć współpracę? W tym może pomóc Moje Portfolio, czyli przyjazne i darmowe narzędzie online.

Moje Portfolio to bezpłatna aplikacja internetowa, która służy do tworzenia elektronicznego portfolio oraz do planowania dalszego rozwoju edukacyjnego i zawodowego. Za jej pomocą można zaprezentować wszystkie swoje kompetencje (wiedzę, umiejętności, także te społeczne) oraz dowody na ich osiągnięcie. Moje Portfolio powstało w Instytucie Badań Edukacyjnych podczas realizacji projektu wdrażającego Zintegrowany System Kwalifikacji.

Dla kogo jest Moje Portfolio? Kto może z niego korzystać?

Moje Portfolio jest praktycznie dla wszystkich. Dla tych, którzy mają wiele doświadczeń zawodowych i życiowych. Ale też dla tych, którzy są jeszcze w szkole, na studiach lub zaczynają swoją przygodę na rynku pracy. Jest przynajmniej kilka głównych grup osób, dla których skorzystanie z aplikacji może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Po pierwsze – wszyscy, którzy się uczą i chcą uświadomić sobie, co już potrafią, zidentyfikować swoje kompetencje, ale także przedstawić potwierdzenie ich zdobycia. Kolejną grupą są doradcy zawodowi i edukacyjni, którzy dzięki aplikacji mogą wspierać osoby uczące się – to dotyczy zarówno uczniów, jak i osób, które już są na rynku pracy, ale stają w obliczu zmiany zawodowej, chcą się przebranżowić, zastanawiają się, w którą stronę pójść. Trzecia grupa to pracodawcy oraz rekruterzy, którzy mogą przeglądać udostępnione im dokumenty, np. w celu przeprowadzenia rekrutacji na określone stanowiska lub zarządzania rozwojem pracowników w swoich firmach. Z aplikacji mogą korzystać również nauczyciele szkolni i akademiccy, np. poprzez pokazanie uczniom i studentom, jak ważne jest uczenie się przez całe życie, zdobywanie kolejnych umiejętności i zbieranie dowodów na ich posiadanie. Tego rodzaju wiedza zdobyta na początku zawodowej ścieżki znacznie przyspiesza i ułatwia pięcie się po szczeblach kariery.

Jak działa Moje Portfolio?

Każdy użytkownik Mojego Portfolio może to robić po swojemu. Istnieje duża dowolność w nazywaniu kompetencji: własnymi słowami, przy użyciu określeń znanych z wymagań rekrutacyjnych czy opisów stanowisk, ale także poprzez wybór nazwy kompetencji z dostępnej listy. Podobnie jest z rodzajami i formatami dowodów – mogą to być pliki tekstowe, graficzne, linki, prezentacje, nagrania audio oraz wideo.

Sami decydujemy, w jaki sposób konstruujemy swoje portfolio. Można zacząć od stworzenia listy kompetencji i dopiero wtedy dołączać do nich pliki z dowodami. Można też zrobić to odwrotnie, czyli zacząć od wgrania dowodów, jakie już mamy (np. certyfikatów ze szkoleń lub nagrań wideo z wykonywanych działań), a później zastanowić się jak je opisać i które kompetencje one potwierdzają – bazując na zasobach systemu.

Moje Portfolio działa na komputerach, laptopach, tabletach i smartfonach (wprowadzenie aplikacji mobilnej jest już w planach) i pozwala wgrać lub pobrać określone pliki, kiedy tylko chcemy.

Co jeszcze można zrobić w Moim Portfolio?

Aplikacja umożliwia dzielenie się zawartością naszego portfolio z innymi. W tym celu grupujemy tę zawartość w tzw. teczki. W zależności od aktualnych potrzeb możemy wygenerować teczkę z listą wszystkich swoich kompetencji i podpiętymi do nich dokumentami albo stworzyć oddzielną teczkę z myślą o konkretnej rekrutacji lub walidacji. Tak przygotowaną teczkę możemy udostępnić np. doradcy, pracodawcy, rekruterowi lub znajomemu.

Moje Portfolio pozwala również na łatwe stworzenie przejrzystego CV na podstawie kompetencji, które nazwaliśmy i opisaliśmy. Tu również my decydujemy, z których osiągnięć i kompetencji zostanie utworzone.

Moje Portfolio umożliwia także wykonanie graficznych planów dalszego rozwoju. Rozpisanie kroków, kamieni milowych pomaga w osiąganiu celów.

Dlaczego warto korzystać z Mojego Portfolio?

Podczas korzystania z aplikacji identyfikujemy, nazywamy i dokumentujemy swoje kompetencje, co pozwala nam dostrzec nasze mocne strony, a także obszary warte dalszego rozwoju. Nowe cele edukacyjne i zawodowe możemy zaplanować sami lub przy pomocy wybranego doradcy. Moje Portfolio umożliwia również przekazanie dokumentów potwierdzających uzyskanie poszczególnych kompetencji wybranej instytucji certyfikującej; wykorzysta je ona wtedy podczas prowadzenia walidacji – procesu oceny i sprawdzenia wiarygodności, które mają na celu potwierdzenie posiadania przez nas kompetencji i uzyskanie certyfikatu.

Korzystanie z Mojego Portfolio wymaga pracy własnej i nieco wysiłku, ale takiego, który się opłaca, daje satysfakcję i który zaprocentuje na lata. Ponadto nie musimy troszczyć się o estetykę, przejrzystość czy układ dokumentów, które chcielibyśmy okazać w procesie rekrutacji.

Rozwój Mojego Portfolio

Od sierpnia 2023 r. dostępna jest nowa wersja Mojego Portfolio. Zapytaliśmy jej użytkowników, co im się podoba, a co dobrze byłoby ulepszyć. Na tej podstawie wprowadziliśmy konkretne zmiany, aby Moje Portfolio było bardziej przyjazne i dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zadbaliśmy również o to, aby dane korzystających z aplikacji oraz dotyczące ich informacje były bezpieczne.

Warto pamiętać, że Moje Portfolio może być też narzędziem do pracy doradcy z klientem przy użyciu Metody Bilansu Kompetencji i tym samym wspierać procesy doradcze realizowane przy użyciu tej metody.

Wiele prac nad rozwojem Mojego Portfolio już wykonaliśmy, ale nadal chcemy rozwijać to narzędzie. Chcemy, aby aplikacja poza wersją w języku polskim miała również wersje w językach: angielskim, ukraińskim i rosyjskim. W planach jest także zintegrowanie Mojego Portfolio z powstającą aplikacją Moja Walidacja, która ma wspierać instytucje certyfikujące w prowadzeniu walidacji. Już teraz warto poznać Moje Portfolio!

mojeportfolio.ibe.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!