REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Rok kolejny, ale dla nas nowy i nieprzewidywalny, choć wszyscy mamy nadzieję, że będzie udany, bezpieczny i zdrowy. I gdy dziś otwiera przed nami szeroko drzwi, zapraszając do podjęcia nowych wyzwań, wierzymy, że już niebawem wystartują innowacyjne projekty i  interdyscyplinarne badania, a młodzież, pod czujnym okiem swych nauczycieli, rozpocznie podróż w fascynujący świat nauki. Ten zapał i towarzyszące nam dziś pełne ufności oczekiwanie na to, co nadchodzi, to emocje, napędzające do aktywnego działania. Chciałoby się zatem zakrzyknąć: chwilo trwaj! aby ten entuzjazm i optymizm pozostał w nas jak najdłużej – powiedział Rektor SGGW, prof. dr hab. Michał Zasada podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, która odbyła się 29 września 2023 r. w Auli Kryształowej.

Osiągnięcia i plany

W swoim przemówieniu inauguracyjnym Rektor SGGW zwracając się do społeczności akademickiej uczelni mówił: Otwarcie nowego etapu w życiu wymaga dokonania bilansu zysków i strat, który uzmysłowi nam, czego dokonaliśmy i jakie działania powinniśmy podjąć, aby w nowej rzeczywistości osiągać oczekiwane efekty. Inauguracja roku akademickiego jest zatem dobrą okazją do prezentacji osiągnięć i snucia planów na najbliższą przyszłość. Podsumowując miniony rok, z satysfakcją mogę podkreślić, że nasza Uczelnia należycie ten czas wykorzystała i zapewnić, że także w bieżącym roku dołożymy starań, by wzmacniać jej pozycję.

Nauka i fundusze

Stabilny rozwój nauki to podstawowy cel akademickiej aktywności. Aby jednak mógł być z sukcesem realizowany, niezbędne są odpowiednie środki finansowe. Nasza Uczelnia może się pochwalić stabilną sytuacją ekonomiczną, która pozwoliła na zwiększenie wartości środków finansowych gromadzonych w ramach własnych funduszy rozwoju nauki oraz dydaktyki. Dodatkowo utworzyliśmy własny fundusz utrzymania i rozwoju infrastruktury – podkreślał Rektor SGGW.

Internacjonalizacja

Magnificencja podkreślił także fakt, że w erze globalizacji filarem uczelnianej działalności musi być również dynamicznie rozwijana współpraca międzynarodowa. Żyjemy bowiem w czasach, w których niezbędne jest sprawne funkcjonowanie w światowym obiegu naukowym, a normą staje się współpraca z najlepszymi uczelniami zagranicznymi.

Zakończyliśmy udany projekt współpracy z Narodowym Kazachskim Uniwersytetem Agrarnym, w ramach którego utworzyliśmy wspólne studia z zakresu „Modern Engineering in Water Management”. Naszą uczelnianą społeczność reprezentowali studenci zagraniczni, co stanowi dowód na to, że nauka nie zna granic, a nasza Alma Mater to prawdziwie międzynarodowa Uczelnia. Miniony rok był również kolejnym, w którym wspieraliśmy naukowców z ukraińskich uczelni, dowodząc naszej solidarności i gotowości do reagowania na potrzeby zagranicznych partnerów. Dzięki finansowaniu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zrealizowaliśmy milionowy projekt wsparcia dwóch ukraińskich uczelni: Narodowego Uniwersytetu Nauk o Życiu i Środowisku Ukrainy oraz Podolskiego Uniwersytetu Państwowego.

Pragnę przypomnieć, że Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego nosi miano „Zielonego Uniwersytetu Europejskiego”, co jest zarówno powodem do dumy, jak i wielkiej odpowiedzialności. Wspólnie z siedmioma europejskimi partnerami tworzącymi UNIgreen pracujemy nad strategią umiędzynarodowienia sojuszu, nowymi kierunkami studiów i wspólnym wirtualnym kampusem – mówił Rektor.

Do studentów

Rektor Michał Zasada zwrócił się także bezpośrednio do studentów: Żaden uniwersytet nie ma racji bytu bez młodzieży, świadomie podejmującej decyzje dotyczące dalszego kształcenia i osobistego rozwoju, w myśl zasady, że „nie ma pożytku z nielubianej pracy. Słowem: to studiuj, co naprawdę lubisz”. Młodzieży, która rozumie, że przyszłość i bezpieczeństwo ludzkości spoczywa w jej rękach.

Wierzę, że dziś właśnie taką odpowiedzialną młodzież witamy w murach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, bo to dla niej tu jesteśmy, gotowi służyć radą i wieloletnim akademickim doświadczeniem.

O roli umiędzynarodowienia w SGGW

Podczas inauguracji głos zabrał dr Dawid Kostecki, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który w swoim wystąpieniu powiedział, że Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego to uczelnia z tradycjami sięgająca swych początków do 1816 roku. Jest to zarazem Alma Mater, która podąża ku nowoczesności jako jedna z najbardziej umiędzynarodowionych uczelni w Polsce. Przykład SGGW świadczy o tym, że nauka w XXI wieku dosłownie i metaforycznie nie zna granic – powiedział w swoim wystąpieniu dr Dawid Kostecki, Dyrektor Generalny NAWA.

Immatrykulacja

Najważniejszą częścią uroczystości było ślubowanie nowo przyjętych studentów. Aktu immatrykulacji dokonał Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski. Nowo przyjęci studenci poszczególnych kierunków studiów oraz przedstawiciel szkoły doktorskiej, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożyli w imieniu wszystkich nowo przyjętych studentów ślubowanie i tym samym dołączyli do grona społeczności akademickiej SGGW.

Wykład inauguracyjny

Wykład inauguracyjny pt. „Dlaczego Hollywood nie jest dzielnicą Warszawy?” wygłosił prof. Andrzejem Krakowskim z City College of New York.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili Chór SGGW oraz Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” SGGW.

Źródło: sggw.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!