REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


fot. Paweł Piotrowski

Tegorocznym laureatem Nagroda Heisiga został prof. Lechosław Latos-Grażyński z Uniwersytetu Wrocławskiego, reprezentant nauk chemicznych i chemii organicznej.

2 października podczas inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego 2023/2024 po raz drugi wręczona została Nagroda Heisiga, której inicjatorem i fundatorem jest prof. Norbert Heisig, profesor nauk medycznych, honorowy Senator i doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, założyciel oraz wieloletni prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nagroda ustanowiona została w 2020 roku i jest przyznawana raz na dwa lata na Uniwersytecie Wrocławskim za badania wyróżniające się innowacyjnością w istotnym dla współczesnego świata zakresie, które zyskały powszechne uznanie i zostały zwieńczone konkretnym osiągnięciem. Kandydatów zgłaszają uczelnie biorące udział w programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Nagrodę otrzymuje badaczka/badacz pracujący w Polsce, a jej wysokość wynosi 200 tysięcy złotych.

W danej edycji może zostać wyłoniony wyłącznie jeden laureat. Po raz pierwszy Nagrodę Heisiga wręczono 1 października 2021 roku, a otrzymał ją prof. Jan Potempa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, uhonorowany za odkrycie biochemicznych mechanizmów związku bakteryjnych chorób przyzębia z reakcjami autoimmunologicznymi, które otworzyło nowe perspektywy walki z chorobą Alzheimera. W drugiej edycji Kuratorium Nagrody Heisiga, powołane przez Senat Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: prof. Beata Baczyńska, prof. Piotr Biler, prof. Elżbieta Gumienna-Kontecka, dr hab. Paweł Jałoszyński oraz prof. Krzysztof Redlich, po zapoznaniu się z recenzjami oraz dokumentacją dorobku naukowego zgłoszonych kandydatów, nominowało do Nagrody trzy osoby:

  • profesora Mariusza Jaskólskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reprezentującego nauki chemiczne i krystalografię rentgenowską; nominacja w uznaniu za badania strukturalne białek o dużym znaczeniu dla rozwoju medycyny i wkład w udoskonalenie metod krystalografii rentgenowskiej;
  • profesora Tomasza Kapitaniaka z Politechniki Łódzkiej, reprezentanta nauk technicznych, mechaniki i elektroniki; nominacja w uznaniu za badania nad chaotycznym zachowaniem układów dynamicznych w modelach z nauk inżynieryjnych;
  • profesora Lechosława Latos-Grażyńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, reprezentanta nauk chemicznych, chemii organicznej; nominacja w uznaniu za odkrycie odmienności strukturalnej porfiryn, które zaowocowało bogactwem innowacyjnych struktur o szerokim potencjale badawczym i aplikacyjnym.

Z tego grona Komitet Nagrody, powołany przez Fundatora w składzie: Constantin von Kessel – przewodniczący Zarządu Fundacji Norberta i Barbary Heisigów, prof. Robert Olkiewicz ­– rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Zdzisław Latajka – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego w kadencji 2002-2005, Jacek Sutryk – prezydent Miasta Wrocławia oraz dr Maciej Łagiewski­ – dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, wybrał zwycięzcę – laureata II edycji Nagrody Heisiga.

Tegorocznym laureatem Nagrody Heisiga został prof. Lechosław Latos-Grażyński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nagrodę oraz dyplomy wyróżnionym wręczyli rektor UWr prof. Robert Olkiewicz oraz przewodniczący Zarządu Fundacji Norberta i Barbary Heisigów, Constantin von Kessel.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło: uwr.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!