Kamila Urbańczyk z Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu została prezesem Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej. Taką decyzję podjęli członkowie PTFK podczas pierwszego sympozjum, które odbyło się w ostatni weekend września w Warszawie.
Nowa prezes PTFK ukończyła Wydział Farmaceutyczny UMW oraz Queen’s University Belfast (specjalizacja z farmacji klinicznej). Odbyła również liczne staże zawodowe, m.in. w Słowenii, Francji, Irlandii Północnej i Szwecji. Jest asystentem w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Klinicznej UMW, a ponadto pracuje na stanowisku farmaceuty klinicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu . Zanim, decyzją delegatów, stanęła na czele PTFK, była jego wiceprezesem.
Polskie Towarzystwo Farmacji Klinicznej powstało w 2020 r. a za cel postawiło sobie promocję i wspieranie rozwoju farmacji klinicznej oraz zrzeszanie środowiska osób zainteresowanych tą dziedziną nauki. "Skuteczna, bezpieczna i racjonalna farmakoterapia jest jednym z fundamentów efektywnego systemu ochrony zdrowia, który nie może funkcjonować bez pełnego zaangażowania farmaceutów" – pisze PTFK na swojej stronie.
W ostatni weekend września w Warszawie odbyło się I Sympozjum Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej pod hasłem "Usługi farmacji klinicznej – nowa jakość w ochronie zdrowia". Uczestniczyli w nim specjaliści z Polski i zagranicy, a wykłady i dyskusje dotyczyły farmacji klinicznej w polskim systemie opieki zdrowotnej: realizowanej zarówno w obszarze szpitalnym, jak i podstawowej opieki zdrowotnej. W programie znalazły się także warsztaty pozwalające uczestnikom zdobywać i doskonalić umiejętności praktyczne. Wydarzeniu towarzyszyło walne zebranie członków, którzy wybrali nowe władze PTFK.
– Potrzebne są rozwiązania systemowe umożliwiające szeroką implementację usług farmacji klinicznej, aby farmaceuci współpracując z innymi pracownikami ochrony zdrowia w ramach zespołu medycznego, mieli realny wpływ na poprawę jakości i bezpieczeństwa opieki nad pacjentem przy jednoczesnej redukcji kosztów leczenia. Będzie to wyzwanie na nadchodzące lata, któremu postaramy się sprostać poprzez realizację naszych celów statutowych – zapowiada Kamila Urbańczyk.
Fot. Archiwum Kamili Urbańczyk
Źródło: umw.edu.pl