– Czy w dzisiejszym świecie znajdzie się miejsce dla człowieka myślącego, dobrze wykształconego, odpowiedzialnego i wiedzącego, co jest prawdą, a co fałszem, co honorem, a co zdradą? – pytał podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Michał Kleiber.
Uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2023/2024 na Uczelni, która zgromadziła wspólnotę akademicką i zaproszonych gości, odbyła się 6 października w auli im. Roberta Schumana na kampusie przy ul. Wóycickiego.
W przemówieniu inauguracyjnym ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, mówił o rozpoczynających się przygotowaniach do przypadających w 2024 roku, obchodów 25-lecia istnienia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dokonał krótkiego podsumowania mijającego ćwierćwiecza. Przypomniał, że w 1999 roku Uczelnia mieściła się na jednym kampusie, zaś obecnie – na trzech kampusach, kształciła studentów na czterech wydziałach i sześciu kierunkach, dziś zaś na 12 wydziałach i 95 kierunkach kształcenia, wliczając w to studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne. Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podkreślił, że Uczelnia może się poszczycić 22 dyscyplinami naukowymi z kategoriami A+, A i B+ oraz uprawnieniami do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego. Poinformował, że chęć studiowania na UKSW zadeklarowało w tym roku ponad 20 tysięcy maturzystów, przyjętych zostało ostatecznie 4500 nowych studentów, zaś najbardziej obleganymi kierunkami były: kierunek lekarski z 27 osobami na jedno miejsce i psychologia z 21 osobami na jedno miejsce.
W poszukiwaniu Prawdy
– Uczelnia to nie firma, której produktem jest dyplom – mówił Rektor UKSW. – Celem naszego działania jest dobrze wykształcony, odpowiedzialny za siebie oraz za nasz kraj młody człowiek, który będzie służył społeczeństwu, państwu i Kościołowi.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski przypomniał, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, uczelnia powinna być miejscem, w którym poszukuje się Prawdy. Pytał, czy w świecie, w który wkracza sztuczna inteligencja, znajdzie się miejsce dla człowieka dobrze wykształconego, myślącego, wiedzącego, co jest prawdą, a co fałszem, co jest honorem a co zdradą.
– Od początku istnienia UKSW wszyscy poprzedni czterej rektorzy i ja, jako piąty, wraz z najbliższymi współpracownikami i całą wspólnotą akademicką, staraliśmy się nie stracić z oczu takiego właśnie człowieka. Człowieka dobrze wykształconego i uformowanego na trwałych, istniejących od wieków wartościach – mówił Rektor UKSW, przywołując obecnego podczas uroczystości ks. prof. dr. hab. Romana Bartnickiego, pierwszego rektora UKSW, jako tego, który „wyznaczył kierunek”.
Imponujące plany, apel o wsparcie
W przemówieniu Rektora UKSW szczególne miejsce zajęły kwestie rozwoju infrastruktury Uczelni. Ks. prof. Ryszard Czekalski podziękował za wsparcie Ministrowi Edukacji i Nauki oraz Prezydentowi Miasta Stołecznego Warszawy, a także władzom Dzielnicy Bielany. Przypomniał jak wielkim sukcesem było pozyskanie, po niemal dwudziestu latach starań, terenów w centralnej części kampusu Wóycickiego, zaś jako konstruktywne określił rozmowy dotyczące pozyskania kolejnych działek na młocińskim kampusie.
– Plany są imponujące. Ale kluczowe wydziały i kierunki kształcenia takie jak: psychologia, prawo i administracja, pedagogika wciąż funkcjonują w budynkach należących do miasta. Chciałbym, aby wszystkie wydziały UKSW posiadały własne zaplecze administracyjno-dydaktyczne, naukowe i laboratoryjne – mówił Rektor UKSW. – Potrzebujemy centrum symulacji medycznych oraz zaplecza do nauczania anatomii. Bez wsparcia władz publicznych nie jesteśmy w stanie zrealizować tych zamierzeń. Za dotychczasowe wsparcie bardzo dziękuję i o dalsze wsparcie proszę – zaapelował.
Kończąc przemówienie ks. prof. Ryszard Czekalski zwrócił się do nowo przyjętych studentów i doktorantów UKSW:
– Potrzebujemy Waszego młodego zaangażowania w sprawy nauki. Uczcie się pilnie, rozwijacie swoje różnorakie pasje. Budujcie relacje, trwałe przyjaźnie, które będą Wam towarzyszyć przez lata dorosłego życia – mówił. – Dziś wchodzicie w społeczność pluralistyczną, budowaną na fundamencie wartości uniwersalnych, wartości chrześcijańskich – zakończył Rektor UKSW.
List z życzeniami do społeczności UKSW skierował prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu odczytanym przez dr. hab. Marka Rymszę, doradcę prezydenta RP, Andrzej Duda przypomniał, że przed Uczelnią stoi ważne zadanie: ma ona uczyć studentów zarówno otwartości na świat jak też miłości ojczyzny, a także kształtować postawy obywatelskie.
O odnowę etosu inteligencji
– Polska potrzebuje UKSW i jest bardzo dumna z jego rozwoju – rozpoczął swe wystąpienie prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Wielu z nas może zaświadczyć, że spotyka na swojej drodze bardzo wielu absolwentów waszej Uczelni i są to osoby świetnie wykształcone, profesjonalne, które służą Polsce jak najlepiej. UKSW przysłużyło się dobrze Polsce, wychowując takich wspaniałych ludzi – dodał.
Minister Piotr Gliński życzył naszemu Uniwersytetowi, by mógł nadal wychowywać, uczyć i, jak powiedział, tworzyć przestrzeń wolności, która jest dziś tak bardzo potrzebna.
Mówiąc o doskonaleniu i wychowywaniu, opartym na wartościach chrześcijańskich, prof. Piotr Gliński mówił o potrzebie odnowy etosu inteligencji.
– Prawdziwy inteligent to był człowiek, który nie zapominając o samodoskonaleniu, pamiętał zawsze o innych. Miał etos misji solidarnościowej wobec tych, którym trzeba pomóc, ale też służby wobec wspólnoty narodowej. Polski inteligent był zawsze polskim patriotą – podkreślił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, życząc studentom, by mieli ambicje i marzenia. Nie zapominali przy tym o dających szczególną satysfakcję swych powinnościach wobec drugiego człowieka i ojczyzny.
Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, mówił natomiast o doskonałych wynikach ewaluacji naukowej i imponującej liczbie doktorantów na naszej Uczelni. Nawiązując do kwestii niezbędnego rozwoju infrastruktury UKSW, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki, przekazał na inwestycje związane z rozwojem naszej Uczelni ponad 31 mln zł.
Tomasz Bratek, zastępca prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy poinformował, że w Urzędzie Miasta zbliżają się do końca prace nad przekazaniem Uczelni kolejnych nieruchomości na kampusie Wóycickiego, a to wszystko dzięki determinacji Rektora UKSW.
W stronę społeczeństwa wiedzy
O tym, jak stawiać czoła globalnym wyzwaniom mówił podczas wykładu inauguracyjnego prof. dr hab. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były prezes Polskiej Akademii Nauk i były minister nauki i informatyzacji, Kawaler Orderu Orła Białego.
– Świat rozpędził się w swym rozwoju w sposób niezwykle trudny, a być może w ogóle niemożliwy do kontynuacji. Stoimy dziś przez nieuchronną alternatywą – albo w sposób głęboko przemyślany zapanujemy nad rysującą się przyszłością świata, albo ponura i chaotyczna przyszłość zapanuje nad nami. Jak znaleźć w gąszczu niewiadomych właściwą drogę? – pytał prof. Michał Kleiber.
Wśród problemów cywilizacyjnych prof. Michał Kleiber wymienił coraz doskonalsze, nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję, które, używane nieetycznie, w sposób niekontrolowany, stają się zagrożeniem dla świata. Przestrzegł również przed niefrasobliwym korzystaniem ludzkości z naturalnych zasobów Ziemi, bo, jak zaznaczył, możemy w nieznany w przeszłości sposób, „zaszkodzić harmonijnej przyszłości globu”, dlatego licząc na jej „cudowną zdolność do zwalczania zagrożeń”, musimy ją w tym dziele wspomagać.
Szansę prof. Michał Kleiber upatruje w stworzeniu społeczeństwa innowacyjnego, które określił mianem „społeczeństwa wiedzy”, a których fundamentem jest edukacja, nauka i kultura. To uniwersytet uznał Prelegent za instytucję „centralną dla szeroko rozumianej edukacji.”
-Uniwersytet wciąż pozostaje kluczowym elementem w procesie tworzenia się społeczeństwa wiedzy – będącego realną ideą, a nie tylko medialnie nadużywanym sloganem – mówił prof. Michał Kleiber. – Potrzebujemy do życia silnych i twórczych uniwersytetów jako głównych instytucji kształtujących społeczeństwo wiedzy przez promocję jakości i doskonałości w nauczaniu, badaniach naukowych i działalności innowacyjnej oraz poprzez umożliwienie szerokiego dostępu do nauki. Wykorzystując doświadczenia z przeszłości i tworząc kapitał intelektualny na przyszłość właśnie teraz decydujemy o naszym losie na nadchodzące trudne, ale także fascynujące lata – zakończył Prelegent.
Nie podkopywać fundamentów
Immatrykulację nowo przyjętych studentów i doktorantów Uniwersytetu przeprowadziła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia.
Po ślubowaniu głos zabrali: przewodnicząca Samorządu Studentów Aleksandra Radwańska i przewodnicząca Samorządu Doktorantów Mariola Pirek.
Na zakończenie kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW, udzielając zebranym błogosławieństwa, nawiązał do wykładu prof. Michała Kleibera poświęconego zagrożeniom i wyzwaniom jakie stoją przed naszą planetą. Kardynał przypomniał zebranym, że nie wolno nam podkopywać fundamentów naszej cywilizacji, a jako ludzie jesteśmy na ziemi jedynie gośćmi, o czym pisze papież Franciszek w najnowszej encyklice Laudato Dominum.
Podczas uroczystości obecnych było wielu przedstawiciele władz kościelnycych i państwowych m.in.: bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, Małgorzata Gosiewska, v-ce marszałek Sejmu RP, Tobiasz Bocheński, wojewoda mazowiecki, Elżbieta Lanc, członek zarządu Województwa Mazowieckiego, Sławomir Adamiec, dyrektor generalny MEiN, Joanna Fabisiak, poseł na Sejm RP, prof. Bronisław Sitek, sekretarz Rady Doskonałości Naukowej, Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty i Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.
Źródło: uksw.edu.pl
fot. Paweł Żulewski, Michał Dziobkowski