Większa liczba kandydatów przyjęta niż przed rokiem przy jednoczesnym spadku liczby maturzystów to dla nas to przede wszystkim informacja, że oferta edukacyjna naszej uczelni odpowiada na zainteresowania i potrzeby młodych ludzi, ale także gwarantuje perspektywę dobrego zatrudnienia – podkreślił rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marcin Lorenc.
Studia na Politechnice Opolskiej wybierali młodzi ludzie z całego kraju, m.in. z województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podlaskiego czy podkarpackiego. Agnieszka Polakowska przyjechała aż z Koszalina. – Specjalnie dla kierunku sport i bezpieczeństwo. Od zawsze interesowałam się sportem, dużo trenuję. Liczę na to, że uczelnia uruchomi magisterskie studia w tym zakresie i zostanę w Opolu na dłużej – opowiada Agnieszka Polakowska.
– Rozpocząłem studia na kierunku zarządzanie. Próbowałem dostać się do innych szkół. Wybór padł m.in. ze względu na opinię brata, który studiował tutaj, na innym wydziale i na to, że politechnika słynie z praktycznego podejścia do studiowania – mówi Oliwier Miś. Natomiast Kaja Gawrecka wybrała nowy kierunek z oferty uczelni, czyli dietetykę i jakość żywności. – Interesuję się technologią żywności, zdrowiem człowieka. Dietetyka to przyszłościowy kierunek, dużo osób zaczyna dbać o swoje zdrowie – podkreśla.
– W tym roku akademickim nasza uczelnia będzie kształcić na 26 kierunkach studiów i w 10 dyscyplinach szkoły doktorskiej. Po raz pierwszy rekrutowaliśmy na dwa nowe kierunki studiów. To dietetyka i jakość żywności oraz analiza danych w biznesie. Obie rekrutacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak rekrutacja na pozostałe studia stacjonarne i niestacjonarne naszej uczelni. Warto podkreślić, że w tym roku przyjęliśmy blisko dwa tysiące nowych studentów. To o 20% więcej niż rok temu przy jednoczesnym spadku liczby maturzystów. W poprzedniej dekadzie liczba maturzystów na Opolszczyźnie wynosiła ok. 10 tysięcy. W tym roku maturę w naszym regionie zdało już tylko 4,5 tysiąca osób – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. – Dla nas to przede wszystkim informacja, że oferta edukacyjna Politechniki Opolskiej odpowiada na zainteresowania i potrzeby młodych ludzi, ale także – co równie ważne – gwarantuje perspektywę dobrego zatrudnienia – dodaje rektor.
– Politechnika Opolska odpowiada na potrzeby biznesu, przemysłu. To właśnie kadra prowadząca badania jest kluczowa dla inwestorów, którzy chcieliby rozpocząć działalność w naszym regionie. Tereny inwestycyjne to jedno. Ważniejsze są wykwalifikowane kadry, a to zasługa uczelni technicznej – podkreśla Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski. – Politechnika Opolska osiąga coraz wyższe pozycje w rankingach międzynarodowych. To efekt pracy wielu zespołów, którymi kierują liderzy. To ich otwarte umysły sprawiają, że Politechnika Opolska jest mocna uczelnią nie tylko w kraju, Europie, ale i na świecie. Dziękuję za społeczne inicjatywy, za Dziecięcą Politechnikę Opolską, za Młodzieżową Politechnikę Opolską, za chór, orkiestrę, AZS, za to, że jesteście aktywnymi współtwórcami regionu – zaznacza Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa opolskiego. – Politechnika to uczelnia z ambicjami, która kreuje i wyznacza kierunek naszego rozwoju. Silna akademickość dodaje miastu atrakcyjności, a uczelniany klub AZS jest jednym z kół zamachowych kultury fizycznej w mieście – mówi Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.
Oprócz immatrykulacji studentów i ślubowania doktorantów, w trakcie czwartkowej uroczystości gratulowano sukcesów naukowych dr. Inż. Michałowi Kunickiemu z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który otrzymał stypendium ministra edukacji i nauki dla wybitnego naukowca.
Wręczono również tytuł profesora honorowego profesorowi Jackowi Semaniakowi, prezesowi Głównego Urzędu Miar, wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, rektorowi tej uczelni w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020. Nadanie tej godności jest wyrazem uznania środowiska akademickiego Politechniki Opolskiej dla wielkiego wkładu profesora w rozwój nauki, w szczególności w zakresie fizyki atomowej i molekularnej. – To dla mnie wielki zaszczyt i honor. Wiem, że to określenie, które bardzo często się używa przy tego typu okazjach, ale podchodzę do tego bardzo poważnie. W szczególności, że ten zaszczyt i honor spotka mnie ze strony środowiska Politechniki Opolskiej, która w ostatnich latach bardzo intensywnie się rozwija, wykorzystuje swoje szanse, buduje pozycję odnosząc sukcesy w kolejnych rankingach, a także ostatniej ewaluacji, gdzie nic nie zostało dane za darmo. To efekt wytężonej pracy, konkretnych rozwiązań organizacyjnych – wylicza prof. Jacek Semaniak.