Akademickość to jeden z najważniejszych czynników rozwoju Poznania. Jeszcze w bieżącym roku rozpoczną się prace nad aktualizacją Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania.
W Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i 23 innych uczelniach studiuje ponad 102 tys. studentek i studentów, w tym prawie 8 tys. osób z zagranicy, ze 120 krajów. Wg danych GUS Poznań zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby studentów przypadających na 1000 mieszkańców, wśród największych polskich miast.
- To w dużej mierze dzięki społeczności akademickiej Poznań jest miastem tak różnorodnym, otwartym, tolerancyjnym. Daje przestrzeń do dialogu, wymiany odważnych poglądów i twórczej dyskusji. Atrakcyjność, dynamizm oraz dobrze rozwinięta i zróżnicowana gospodarka Poznania to także w dużej mierze zasługa uczelni i instytucji naukowych, z których jako Miasto jesteśmy bardzo dumni - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Wspólna inicjatywa Miasta i środowiska akademickiego
Akademickość zależy nie tylko od uczelni i jednostek naukowych, ale także od Miasta, które dba o jakość życia mieszkańców, możliwości ekonomiczne i realizacji ich planów życiowych.
- W Poznaniu jest 8 publicznych uczelni i wszystkie świetnie ze sobą współpracują w ramach Kolegium Rektorów Miasta Poznania. W jego skład którego wchodzą także szef oddziału PAN oraz prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. To jest silna reprezentacja środowiska akademickiego. Ta współpraca trwa od dawna - mówi prof. dr hab. Maciej Żukowski, rektor UEP, przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania. - Cieszymy się, że dochodzi do opracowania nowej strategii i że możemy wspólnie ją dostosowywać do obecnych czasów.
We wspólnych dążeniach do wzmocnienia pozycji Poznania na arenie międzynarodowej twórcy kierują się zapisami Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ oraz dokumentami dotyczącymi poszczególnych obszarów życia w mieście, w tym Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania, która obowiązuje od 2006 r. Dziś, po niemal 20 latach, biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość, dokumenty te wymagają aktualizacji.
Dlatego Miasto Poznań, wspólnie z Kolegium Rektorów Miasta Poznania, zdecydowały o rozpoczęciu prac nad nad nowym dokumentem od tego roku akademickiego. Aktualizacja strategii jest inicjatywą środowiska akademickiego i Miasta. Powołany zostanie wspólnyzespół roboczy. O sukcesie opracowania nowego dokumentu decydować będzie zaangażowanie wszystkich zainteresowanych podmiotów.
Tworzenie nowej Strategii będzie z pewnością sprzyjać integracji społeczności akademickiej i naukowej Poznania. Koniec prac przewidziano wstępnie na jesień 2024 r. Ze strony Miasta prace koordynować będzie Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.
Społeczność akademicka to bardzo ważna grupa mieszkańców Poznania i duży kapitał społeczny.Studenci to nie tylko konsumenci czy pracownicy, ale także osoby prowadzące swój własny biznes, usługodawcy, animatorzy życia kulturalnego i społecznego, aktywiści, osoby zaangażowane w wolontariat.
Uczelnie mają wpływ na rozwój przedsiębiorczości oraz są dużymi pracodawcami, wpływają na poziom kapitału ludzkiego, a potencjał wykształconej kadry przyciąga inwestorów. Jednostki badawcze inicjują kontakty międzynarodowe na całym świecie. Uczelnie kształtują także architekturę Miasta i organizują wiele wydarzeń otwartych dla mieszkańców.
Stypendia, staże, konferencje naukowe
Miasto współpracuje ze środowiskiem akademickim i naukowym w wielu obszarach. To na przykład wspieranie talentów i promowanie osiągnięć poznańskiej nauki (m.in. stypendia dla studentów i naukowców, konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie czy Poznańska Nagroda Naukowa i Poznańska Nagroda Literacka). To także wspólna promocja Miasta i uczelni na targach edukacyjnych i akcja "Poznań Przyciąga", a także popularyzacja nauki, m.in. poprzez wykłady otwarte wybitnych naukowców, artystów i specjalistów z całego świata. Z kolei w zakresie wspierania umiędzynarodowienia studiów Miasto oferuje stypendia oraz wspiera wydarzenia integracyjne dla studentów zagranicznych.
W ramach aktywizacji zawodowej i wspierania przedsiębiorczości akademickiej, Poznań oferuje m.in. program stażowy dla studentów w urzędzie miasta i miejskich jednostkach, szkolenia dla planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, doradztwo i wydarzenia dla działających i potencjalnych startupów, a także możliwość skorzystania z przestrzeni pracy wspólnej "+jeden".
Podejmowane są także wspólne działania na rzecz rozwoju i rozwiązywania bieżących problemów. Miasto i uczelnie połączyły siły m.in. w trakcie pandemii COVID-19 oraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Środowisko naukowe włączyło się w prace nad Polityką Oświatową Miasta Poznania. Poznańscy naukowcy wchodzą w skład Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Środowiska i Klimatu. Realizowane są wspólne konferencje naukowe, a także szereg prac analitycznych i badawczych. Miasto na bieżąco współpracuje z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Kontynuowany jest program PTBS "Mieszkanie dla Absolwenta". Miasto regularnie przekazuje uczelniom pod nowe inwestycje grunty miejskie - nieodpłatnie lub z bonifikatą.
PoMost - wyjątkowe porozumienie uczelni
Poznańskie uczelnie również współpracują ze sobą dla ułatwienia studentom nauki. 12 października tego roku na Uniwersytecie Ekonomicznym podpisano wyjątkowe porozumienie wszystkich publicznych uczelni poznańskich ws. projektu PoMost. Umożliwia on studentom realizację wybranego przedmiotu (za wyjątkiem zajęć WF i z języków obcych) na innej uczelni w Poznaniu. Na przykład student zarządzania z UAM może zrealizować interesujący go wykład np. z literatury na innej uczelni. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce.
Wymiana jest możliwa dla studentów pierwszego i drugiego stopnia, studiów magisterskich, a także dla cudzoziemców. Projekt ten daje studentom dużo większe możliwości rozwoju i poszerzania horyzontów. Program pokazuje również wyjątkową współpracę i integrację poznańskich uczelni.
Więcej o akademickości Poznania można dowiedzieć się na stronie poznan.pl/studia.
Źródło: amu.edu.pl