MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


W rozmowie z Perspektywami profesor powiedział, że gdyby wybierał ponownie studia, wybrałby polonistykę lub… hydrogeologię. To nieco zaskakująca deklaracja wybitnego literaturoznawcy i rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 7 listopada przewodniczącego Kapituły RLiT.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy wchodzi w swoje drugie ćwierćwiecze z nowym przewodniczącym Kapituły. Po trzech latach sprawowania tej odpowiedzialnej funkcji, prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, przekazała berło prof. Ryszardowi Koziołkowi.

- Mam wykształcenie hybrydowe, skończyłem technikum elektryczne, mam więc pojęcie o specyfice kształcenia technicznego i ścisłego, potem studia polonistyczne – powiedział w swoim pierwszym wystąpieniu na forum Kapituły prof. Koziołek. -  W trakcie pracy akademickiej współtworzyłem Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych, szukając w obrębie struktury kształcenia akademickiego innych, alternatywnych form kształcenia. Przez osiem lat byłem prorektorem do spraw kształcenia i studentów, i właściwie do tego czasu kiedy pytano mnie, kim właściwie jestem, to najłatwiej było mi powiedzieć, że jestem nauczycielem Pozwoliłem sobie przyjąć tą propozycję, bo chciałbym, żeby ranking pokazywał uczniom, rodzicom, opiekunom rozmaite powody, rozmaite kryteria, które decydują o wyborze konkretnych szkół. Im będą bardziej zróżnicowane, nieoczywiste, tym bardziej pomogą w podjęciu właściwej decyzji. I dlatego będę wymagającym partnerem w wykorzystaniu różnych kryteriów rankingu. Obiecuję wykorzystać moją wiedzę i doświadczenie, jakie nabyłem w trakcie współpracy z wieloma środowiskami edukacyjnymi.

Nowy przewodniczący Kapituły podkreślał, że to właśnie nacisk na rolę edukacji w procesie transformacji Śląska ułatwił osiągnięcie sukcesu w konkursie o tytuł Miasta Nauki 2024 dla Katowic. Uniwersytet Śląski w Katowicach jest liderem Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki 2024.

Ryszard Koziołek, profesor nauk humanistycznych (2016) jest od wielu lat związany z Uniwersytetem Śląskim: tam ukończył studia polonistyczne, a w 1997 uzyskał stopień naukowy doktora. W 2012 został prorektorem UŚ, a w 2020 wybrano go na rektora tej uczelni w kadencji 2020-2024.

Jest autorem kilku książek, m.in.: Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy, Znakowanie trawy albo Praktyki filologii,  Dobrze się myśli literaturą, Wiele tytułów, Czytać, dużo czytać. W 2010 otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyki za książkę Ciała Sienkiewicza, w 2017 Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej . W latach 2012–2014 był członkiem jury, a w roku 2015 przewodniczącym Nagrody Literackiej „Nike”. Jego życiowa dewiza brzmi: Tworzenie jest najlepszą formą oporu.

Pytany o obawy związane z podjęciem się tak odpowiedzialnego zadania jak przewodniczenie Kapitule RLiT, prof. Koziołek stwierdził: Jestem pozytywistą i podejmuję się tylko takich zadań, które są wykonalne.

Gratulujemy, Panie Profesorze!

fot. Anita Kot

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!