MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


W dniach 19-23 czerwca 2013 r. odbędzie się w Krakowie czwarta edycja Polsko-Ukraińskiego Turnieju Drużyn Akademickich w Piłce Nożnej – STUDENTEURO 2013. Głównym organizatorem turnieju po stronie polskiej jest Akademicki Związek Sportowy, we współpracy z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy”.Po stronie ukraińskiej organizatorem turnieju jest Komitet Wychowania Fizycznego i Sportu przy Ministerstwie Oświaty i Nauki Ukrainy. Funkcję uczelni-gospodarza pełni Uniwersytet Jagielloński.

Nowością STUDENTEURO 2013 będzie turniej kobiet. Ze strony polskiej wezmą w nim udział zespoły AZS Uniwersytet Jagielloński i AZS Częstochowa, a ze strony ukraińskiej żeńskie drużyny piłkarskie z Ivano-Frankowskiego Uniwersytetu Technicznego Nafty i Gazu oraz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Dragomanowa w Kijowie.

W rywalizacji mężczyzn spotkają się piłkarze z ośmiu uczelni. Będą to drużyny: AZS Uniwersytet Jagielloński, AZS Uniwersytet Śląski, AZS Collegium Medicum UJ, AZS Kraków, Politechnika Kijowska "KPI", Narodowy Uniwersytet Handlu i Gospodarki w Kijowie, Narodowy Uniwersytet Służby Podatkowej Ukrainy oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. Dragomanowa w Kijowie.

Regulamin Turnieju gwarantuje, że w obu finałach (kobiecym i męskim) spotkają się 23 czerwca drużyny z Polski i Ukrainy.

Pierwsze zawody STUDENTEURO 2010 zostały rozegrane we wrześniu 2010 roku w ukraińskich miastach EURO 2012 – Lwowie, Doniecku, Charkowie i Kijowie, z finałem wKijowie. W turnieju zwyciężył Uniwersytet Pedagogiczny im. Dragomanowa w Kijowie.

Zawody STUDENTEURO 2011 zostały przeprowadzone wewrześniu 2011 r. w polskich miastach EURO 2012: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, z finałem w Warszawie. Zwycięzcą turnieju został Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

STUDENTEURO 2012 odbyło się w Kijowie. Zwyciężyła drużyna Narodowego Uniwersytetu Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy.

Inicjatywa Turnieju Drużyn Akademickich w Piłce Nożnej wyszła ze środowiska szkół wyższych Polski i Ukrainy. – Jest to dla nas ważny element programu rozwoju międzynarodowych kontaktów polskich sportowców akademickich z uczelniami krajów Partnerstwa Wschodniego – podkreśla prof. Marek Rocki, prezes Zarządu Głównego AZS, senator RP.

Równie mocno jak na promocji sportu wśród młodzieży, organizatorom zależy na wzajemnej promocji osiągnięć naukowych i dydaktycznych uczelni oraz na integracji studentów. - Taki rozwój międzynarodowych kontaktów świetnie wpisuje się w program promocji polskiej oferty akademickiej za granicą, a warto wiedzieć, że Ukraińcy stanowią główną grupę wśród studentów zagranicznych w Polsce. Futbolowa promocja polskich uczelni na Ukrainie pokazała tamtejszej młodzieży inną, sportową twarz polskich uczelni. W tym roku Ukraińcy przekonają się na własne oczy, jak wygląda życie studenckie w polskich uczelniach – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, prowadzącej wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) program „Study in Poland”.

- STUDENTEURO to o wiele więcej, niż tylko doroczny turniej drużyn uczelnianych w piłce nożnej, to już obrosłe legendą wydarzenie, w którym należy koniecznie uczestniczyć. To impreza, w której wymiar społeczny i akademicki są tak samo ważne jak wyniki sportowe – dodaje Bartłomiej Korpak, sekretarz generalny AZS.

W piątek 21 czerwca odbędzie się na Uniwersytecie Jagiellońskim, z udziałem prof. Wojciecha Nowaka, rektora UJ, tradycyjne spotkanie polsko-ukraińskie towarzyszące co roku Turniejowi. Jest ono zawsze znakomitą okazją do nawiązywania i rozwijania kontaktów między uczelniami obu krajów.

Od czterech lat funkcjonuje wspólna polsko-ukraińska strona internetowa Turnieju: www.studenteuro.eu. Są na niej prezentowane przygotowania do STUDENTEURO, a potem pojawiają się wyniki meczów i relacje z rozgrywek. Współpracę medialną zapewniają wspólnie: Polska Agencja Prasowa (PAP) oraz ukraińska agencja prasowa UKRINFORM.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt