To hasło I Ogólnopolskiej Debaty organizowanej 5 grudnia br. przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Koalicję Klimatyczną, poświęconej wyzwaniom klimatycznym i środowiskowym, w tym zmian w polskim systemie produkcji żywności.
Na ratunek dla planety jeszcze nie jest za późno, ale nie możemy dłużej zwlekać – apelują organizatorzy debaty poświęconej koniecznym zmianom w systemie produkcji żywności, specyficznego sektora z punktu widzenia ochrony i zmiany klimatu, z jednej strony najbardziej narażonego na skutki zmiany klimatu, a z drugiej – w istotny sposób oddziałowującej na klimat.
W debacie wezmą udział eksperci, studenci, politycy, samorządowcy, aktywiści, przedstawiciele firm z sektora rolno-spożywczego. Podczas trzech sesji – „System produkcji żywności do kapitalnego remontu”; „Bioróżnorodność – przyszłość rolnictwa czy utopia?”; „Polskie rolnictwo wobec wyzwań klimatycznych” – zostaną przedstawione wzajemne relacje między zmianami klimatu a produkcją rolną. Ważnym celem debaty jest wskazanie rozwiązań oraz sformułowanie postulatów, które mogą uratować „lepsze jutro” przyszłych pokoleń. Przedstawione w nich fakty i propozycje mają pomóc młodemu pokoleniu w przekonaniu władz, polityków i samorządowców o tym, jakie są najpilniejsze zadania w systemie produkcji żywności w Polsce, który ma olbrzymi wpływ na bioróżnorodność oraz nasze zdrowie. Debata ma również przyczynić się do edukacji społeczeństwa, ponieważ bez świadomej presji politycy nie zaangażują się w rozwiązanie wyzwań cywilizacyjnych.
Każdą sesję będą otwierać wystąpienia eksperckie opiekunów merytorycznych oraz przedstawicieli młodego pokolenia, Opiekunami merytorycznymi sesji są dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, Prezydent WSIiZ, dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ, dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW. W panelach dyskusyjnych udział wezmą m.in. dr Barbara Baj-Wójtowicz, wykładowca Uniwersytetu w Oxfordzie i wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agroleśnictwa, dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN, poseł na Sejm, Michał Kołodziejczak, poseł na Sejm, założyciel i prezes ruchu społeczno-politycznego Agrounia, Maria Staniszewska z Polskiego Klubu Ekologicznego, dr hab. Andrzej Bobiec, prof. UR, Daria Gosek-Popiołek, posłanka na Sejm i działaczka społeczna, Marta Jarosz, współzałożycielka organizacji Rolnictwo dla klimatu, dr hab. inż. Jerzy Kozyra, prof. IUNG, oraz Bartosz Romowicz, poseł na Sejm.
Debata będzie organizowana co roku i będzie mobilizować polityków do wprowadzenia pilnych i koniecznych zmian w systemie produkcji żywności. Jednocześnie – jak informuje prezydent WSIiZ prof. Tadeusz Pomianek – uczelnia jest na etapie przygotowywania podręcznika, który będzie pełnił rolę edukacyjną w uświadamianiu społeczeństwa, w jakich okolicznościach jesteśmy, jakie wyzwania stoją przed nami. W najbliższych tygodniach rozpoczną się także prace nad scenariuszami przejścia od przemysłowego systemu produkcji żywności do systemu, który jest w zgodzie z przyrodą.
Wydarzenie wpisuje się w działalność WSIiZ na rzecz równoważonego rozwoju uczelni (szczególnie dotyczących takich zagadnień jak ochrona bioróżnorodności, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, degradacja środowiska i profilaktyka zdrowotna) oraz w założenia kampanii Koalicji Klimatycznej w ramach Manifestu 100 dni, który zawiera konkretne wytyczne i rekomendacje dotyczące zmiany przepisów w terminie 100 dni po wyborach parlamentarnych.
Ważnym celem debaty będzie wskazanie rozwiązań oraz sformułowanie postulatów, które mogą uratować lepsze jutro naszych dzieci i wnuków.
LJ