MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Sukces Akademii Leona Koźmińskiego jest częścią sukcesu Polski – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w czasie uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

20 lat to tylko trochę mniej niż okres niepodległej, demokratycznej Polski – powiedział prezydent na uczelni, która obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia. Podkreślił, że losy uczelni znakomicie wpisują się w wielkości i kłopoty procesu transformacji oraz w jego sukces.

W ostatnich dwudziestu latach polskie szkolnictwo wyższe przeszło głębokie zmiany – kilkukrotnie wzrosła liczba studentów i uczelni w Polsce. – Sam fakt powstania uczelni niepublicznych jest jednym z fragmentów zmiany, jaka zaszła w Polsce w ostatnich 20 latach – podkreślił prezydent. – Teraz trzeba wspólnie zabiegać o to, by ilość przerodziła się w jakość, jakość uczelni i jakość studentów – dodał.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że środowisko akademickie przygotować się na proces konsolidacji uczelni, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie podniesienie jakości szkół wyższych. – Nie mogłem uwierzyć, że prywatna uczelnia, w rankingach „Financial Times”, pod względem nauczania finansów zajmuje 21 miejsce na świecie, a zarządzania – 28 miejsce, podczas gdy w innym rankingu, szanghajskim polskie uczelnie publiczne są dopiero w czwartej setce. Moi współpracownicy sprawdzili te dane i wszystko się zgadza – powiedział.

Olbrzymim wyzwaniem stojącym przed polskim szkolnictwem wyższym jest kryzys demograficzny. Jak zauważył w swoim wystąpieniu rektor ALK, prof. Witold BieleckiW 2020 roku będzie o 1/3 mniej 19-latków. Rozwiązaniem tego problemu, zdaniem prezydenta, jest poprawienie konkurencyjności polskiego szkolnictwa wyższego i przyciągnięcie zagranicznych studentów. – Dziś rynek edukacji jest otwarty, podobnie jak rynek pracy, w ramach całej Unii Europejskiej. Każdy może mieszkać i uczyć się gdzie chce. Polska powinna być dobrym miejscem do studiowania, i powinna przyciągać studentów ze świata, zwłaszcza, że cudzoziemcy studiują u nas za własne pieniądze – zaznaczył prezydent.

Jak podkreśliły prezydent, to zadanie jest w zasięgu polskich uczelni. – Sukcesy Akademii Leona Koźmińskiego robią wrażenie i wymagają wyciągnięcia wniosków. Są dowodem na to, że polska uczelnia może być konkurencyjna wobec innych ośrodków akademickich na świecie.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt