Akademia Leona Koźmińskiego będzie w tym roku gospodarzem gali XXVI Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024. W finale, który odbędzie się 11 stycznia, zapowiedziała swój udział ministra edukacji Barbara Nowacka.
Od ponad ćwierćwiecza jest w styczniu taki dzień, kiedy całe społeczności szkolne (uczniowie, dyrektorzy szkół, nauczyciele, ale też rektorzy szkół wyższych i nauczyciele akademiccy czy rodzice oraz dziadkowie) z niecierpliwością czekają na ogłoszenie wyników Rankingu Liceów i Techników Perspektyw. Na początku istnienia rankingu zainteresowani ustawiali się w kolejkach do kiosków i empików, od kilkunastu lat czuwają przed ekranami komputerów, by równo o północy zobaczyć, jak w danym roku wyglądają tabele rankingowe. W 2024 r. ogólnopolska noc czuwania nastąpi już z 10 na11 stycznia!
Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, przewodniczący Kapituły Rankingu i rektor Uniwersytetu Śląskiego, napisał we wstępie do tegorocznej edycji zestawienia: „Wszyscy należymy do szkoły, szkołę współtworzymy i za nią odpowiadamy, ponieważ szkoła interesuje i angażuje na pewnym etapie życia każdego z nas. To sprawia, że stanowi kluczowy, a zarazem niezmiernie wrażliwy składnik życia państw i społeczeństw”. Trudno o lepsze podsumowanie faktu, że edukacja znajduje się dziś w orbicie zainteresowań wszystkich, nie tylko tych, którzy bezpośrednio są kształceniu poddawani lub nim się w ramach swojej pracy zajmują. Dlatego Ranking Liceów i Techników Perspektyw budzi tyle tak wielkich i skrajnych emocji. Stanowi diagnozę opartą wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych i „układa” szkoły średnie w porządku zależnym od wyników, jakie osiągają.
Czego dowiemy się o polskich szkołach średnich w noc z 10 na 11 stycznia, a oficjalnie w czasie gali w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, 11 stycznia? W tym roku obok tradycyjnych już tabel z zestawieniem 1000 najlepszych liceów ogólnokształcących i 500 najlepszych techników w Polsce, oprócz rankingów wojewódzkich, rankingów maturalnych liceów i techników oraz rankingu szkół olimpijskich dostaniemy osobne nowe zestawienie najlepszych liceów akademickich, których organem prowadzącym jest uczelnia. Będzie się można przekonać, które szkoły utrzymały swój ubiegłoroczny wynik i które zmieniły swoją pozycję. Z radością witamy w gronie najlepszych nowe szkoły, choć starzy „prymusi” na ogół trzymają się mocno. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.
Na pewno 11 stycznia nie zabraknie dyskusji o tym, czy ranking Perspektyw jest potrzebny i pożyteczny dla polskiej szkoły. Zapraszając do komentowania, przypominamy słowa Waldemara Siwińskiego, pomysłodawcy i twórcy rankingów edukacyjnych w Polsce: - Naszą misją jest pomoc i inspiracja dla młodzieży w wyborze ścieżek edukacyjnych oraz wsparcie w tworzeniu osobistych edukacyjnych strategii. W trosce o dobrostan młodego człowieka należy rozpatrywać adekwatność wyboru szkoły, czy profil kształcenia, a nie odwrotnie − dopasowując każdą szkołę do każdego ucznia po trochu. To po prostu niemądre i... niemożliwe.
W rankingu 2024 analizowaliśmy wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia.
Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. Dla szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia natomiast wyników matury międzynarodowej.
Więcej: licea.perspektywy.pl, technika.perspektywy.pl
WW