Aż czternastu dyrektorów najlepszych programów MBA skierowało list otwarty do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka w kwestii jakości studiów MBA. To ważny głos w toczącej się od dłuższego czasu dyskusji na temat pseudoprogramów MBA umożliwiających obejmowanie stanowisk w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa bez zdawania trudnego egzaminu na członka rady nadzorczej.
„Zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o rozważenie, czy w polskim systemie edukacyjnym nie powinny zostać wprowadzone jakościowe regulacje programów MBA powinny zostać wprowadzone jakościowe regulacje programów MBA z wykorzystaniem dobrych wzorców światowych i unijnych oraz z prośbą o zmianę ustawy z dnia 16 grudnia 2016 roku o zasadach zarządzania mieniem państwowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 973, z późn. zm.) w zakresie dopuszczenia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa bez egzaminów absolwentów programów MBA. Czynimy to jako osoby odpowiedzialne za kierowanie najlepszymi, według niezależnych rankingów, polskimi programami Executive MBA, akredytowanymi przez renomowane instytucje międzynarodowe.”
List dyrektorów MBA do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Pod listem podpisali się dyrektorzy programów prowadzonych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Warszawskim, Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wszystkie te programy od lat plasują się w czołówce Rankingu MBA Perspektyw.
Sygnatariusze listu przypominają, że to nie pierwszy sygnał w sprawie studiów MBA: „Chcemy na koniec nadmienić dodatkowo, że to kolejna już podejmowana przez nas próba rozmowy z urzędującymi władzami Polski na temat sytuacji rynku MBA w naszym kraju. My pierwsze próby zgłaszania opisanych problemów podejmowaliśmy jeszcze w 2020 roku (pisma do ministrów Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Aktywów Państwowych), w 2022 roku z podobnym postulatem do Ministra Edukacji i Nauki zwróciła się Konferencja Rektorów Uczelni Ekonomicznych.
Niestety, wymienione apele nie spotkały się z przychylnością ówcześnie urzędujących władz. Bardzo liczymy na zmianę nastawienia i przychylność Pana Ministra w tym zakresie. My deklarujemy jeszcze raz wolę współpracy przy tworzeniu systemowych, projakościowych rozwiązań.”
Oby tym razem list doczekał się nie tylko odpowiedzi, ale i energicznych działań Ministerstwa.